fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dziś mijają dokładnie 94 lata od momentu, kiedy w ramach Konkursu Chopinowskiego rozbrzmiały pierwsze dźwięki pianina. Od tamtej pory setki młodych muzyków próbowało swoich sił w tych niełatwych muzycznych zmaganiac.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina słynie z niewiarygodnej mocy przekształcania nieznanych, wybitnych pianistów w światowej sławy muzyków. Oprócz samej nagrody młodzi artyści wygrywają harmonogram wypełniony koncertami w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na całym świecie i okazję do znalezienia się w centrum uwagi przez wiele lat. Prawie wszyscy zwycięzcy konkursu wcześniej, czy później zyskali sławę i znaleźli się w gronie światowych pianistów.

Oto niektórzy z najsłynniejszych zwycięzców:

Maurizio Pollini, który w wieku 18 lat, jako najmłodszy z 89 uczestników, wygrał 6. edycję Konkursu Chopinowskiego w 1960 r.

Martha Argerich, w wieku 24 lat wygrała 7. edycję Konkursu Chopinowskiego w 1965 roku.

Krystian Zimerman, wygrał konkurs w 1975 r. i był najmłodszym pianistą, który otrzymał I nagrodę oraz wszystkie nagrody specjalne za najlepsze wykonanie poloneza i mazurków.


Rafał Blechacz, wygrał 15. edycję Konkursu Chopinowskiego w 2005 r. i również zdobył wszystkie nagrody specjalne. Jury Konkursu było tak zauroczone jego występem, że nie przyznało II miejsca.

W tym roku powinna odbyć się XVIII edycja konkursu. Jak informują organizatorzy, na tę chwilę wszystko ma się odbywać zgodnie z planem.

Przypomnijmy eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina odbędą się między 12 a 23 lipca - poinformował w środę PAP Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

- W rok 2021 wkraczamy pełni nadziei, że pandemia COVID-19 wkrótce zostanie opanowana. Poprzedni rok nauczył nas z pokorą myśleć o naszych planach i zamierzeniach, pokazał też jak wiele trudu i cierpliwości potrzeba, by łączyć wspólne przeżywanie piękna z odpowiedzialnością. Jednocześnie uświadomił nam, jak ważną i niezbywalną częścią naszego człowieczeństwa jest muzyka wykonywana na żywo - podkreślił dyrektor NIFC Artur Szklener.

- Wierzymy, że w październiku tego roku odbędzie się wyczekiwany XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Jednocześnie w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, a także o komfort uczestników, jurorów i publiczności podjęliśmy decyzję o zmianie terminu eliminacji do Konkursu na 12–23 lipca 2021 - poinformował.

Ponad 160 pianistów zakwalifikowanych do Konkursu wystąpi w Warszawie w dniach 12–23 lipca 2021 roku w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej.

Decyzja o przeniesieniu eliminacji poprzedzona została konsultacjami z jurorami Konkursu. Wiąże się ona z trwającą pandemią COVID-19. Lista pianistów dopuszczonych do eliminacji nie ulega zmianie. Wszystkie zakupione bilety na wcześniejsze terminy eliminacji do Konkursu Chopinowskiego zachowują ważność.

Z 502 zgłoszeń, które wpłynęły na konkurs, do udziału w eliminacjach dopuszczono 164 pianistów z 33 krajów. Najwięcej - 43 osoby - z Chin, 31 osób jest z Japonii, zagra też 18 Polaków oraz 16 pianistów z Korei Południowej.

Polacy zakwalifikowani do eliminacji to Tymoteusz Bies, Łukasz Byrdy, Aleksandra Dąbek, Mateusz Duda, Katarzyna Gołofit, Joanna Goranko, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Julia Łozowska, Tomasz Marut, Eryk Parchański, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Mateusz Tomica, Jacek Wendler, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński i Maciej Wota.

red./PAP/kc