fot. prk24.pl
Wiceminister klimatu i środowiska oraz szczecinecka posłanka Prawa i Sprawiedliwości w porannym „Studiu Bałtyk”, w rozmowie z Anną Popławską, podkreśliła istotne kwestie dotyczące programu wsparcia dla terenów popegeerowskich, realizacji Narodowego Programu Szczepień oraz postępów Programu Czyste Powietrze.

Posłanka zaznaczyła, że od dziś, 4 stycznia, rusza nabór wniosków na inwestycje w gminach, w których niegdyś funkcjonowały PGR-y. Wszystkie takie miejscowości mogą wnioskować o kwoty do 5 mln zł. Dokumenty można składać do 12 stycznia 2021 r.

Ten program był zapowiadany parę miesięcy wcześniej i już wtedy samorządowcy z regionu wskazywali, że wreszcie, po wielu latach zapomnienia, jest rząd, który dostrzega specyficzną historię terenów takich jak te popegeerowskie. Ten program, to duża inicjatywa wiceministra Pawła Szefernakera. Małgorzata Golińska - wiceminister klimatu i środowiska

Golińska wspomniała także o Programie Czyste Powietrze, którego celem jest likwidacja kopciuchów w miastach i samorządach. - Program funkcjonuje od 2018 roku i jest cały czas ulepszany. Z najnowszego raportu wynika, że informacja o nim nie dociera do wystarczającej liczby mieszkańców. To jest dla nas duże wyzwanie - powiedziała wiceminister podkreślając jednocześnie, że akcja promocyjno-informacyjna dotycząca Programu będzie realizowana również w 2021 roku, aby kopciuchy znikały jak najszybciej.

Gość „Studia Bałtyk” skomentował również zaszczepienie 18 celebrytów w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. - Wszytko na to wskazuje, że doszło do pewnych nadużyć. Niezwykle ważna jest tutaj kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia. W niektórych miejscach może wzrośnie świadomość, że pewnych kwestii nie wolno wykorzystywać - powiedziała Golińska i przypomniała, że każdy z nas będzie mógł się zaszczepić, ale nigdy kosztem tych, którzy potrzebują tego najbardziej.

Zapisy na Narodowy Program Szczepień, które zostały zatwierdzne przez rząd są jasne: w pierwszej grupie są lekarze, wolontariusze, osoby pracujące w szpitalach, pracownicy domów pomocy społecznej, a więc ci którzy od początku epidemii są najbardziej narażeni na zakażenie. To na ich barkach spoczywa odpowiedzialność za wydolność całej służby zdrowia. Oczywiste jest, że powinni być zaszczepieni w pierwszej kolejności. Małgorzata Golińska - wiceminister klimatu i środowiska

Posłanka zapewniła, że na ten moment Narodowy Program Szczepień jest realizowany zgodnie z planem i od pierwszej połowy stycznia mają być zaszczepione wszystkie osoby chętne z grupy 0. Następnie rozpocznie się szczepienie seniorów, czyli osób z I grupy.


ap/aś

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z wiceminister Małgorzatą Golińską