fot. prk24.pl
Rzecznik rządu i słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości, który w środę był gościem porannego „Studia Bałtyk”, podkreślił, że ostateczna wartość wsparcia z Funduszu Inwestycji Lokalnych będzie uzależniona od jakości złożonych przez samorządy wniosków.

- Pieniądze z tej edycji Funduszu Inwestycji Lokalnych trafiły już w większości do samorządów. To w skali kraju 6 miliardów złotych. Do końca września samorządy mogą składać wnioski o wsparcie inwestycyjne w ramach kolejnej puli - tym razem konkursowej. To oznacza, że województwa pomorskie i zachodniopomorskie mogą liczyć na kolejne setki milionów złotych. Wartość tego wsparcia zależeć będzie jednak od jakości złożonych wniosków - powiedział Piotr Müller.

Polityk, zapytany przez Annę Popławską o szczegóły ogłoszonej przed kilkoma dniami budowy obwodnicy Słupska i Kobylnicy, odpowiedział: - Budowanie od zera takiego projektu jak obwodnica Słupska i Kobylnicy trwa kilka lat. W tym roku zaczynamy. Odbędą się m.in. konsultacje z mieszkańcami i samorządowcami na temat przebiegu drogi. Aby budowa skończyła się pod koniec dekady, trzeba ją rozpocząć już teraz.

Rzecznik rządu podsumował też dotychczasowe wsparcie udzielane przez Polskę białoruskim opozycjonistom: - Polska jako pierwszy kraj Unii Europejskiej zaapelowała, by odbyło się posiedzenie Rady Europejskiej w sprawie sytuacji na Białorusi po wyborach prezydenckich. (...) Premier Morawiecki natomiast już kilka tygodni temu przedstawił program wsparcia dla społeczeństwa obywatelskiego Białorusi. Obejmuje on pomoc opozycjonistom, niezależnym mediom, studentom czy naukowcom. Na jego realizację przeznaczono ponad 50 milionów złotych. Dziś premier spotka się z liderką białoruskiej opozycji Swietłaną Cichanouską. Rozmowa dotyczyć będzie tego, jak nasz kraj może jeszcze wesprzeć społeczeństwo białoruskie. Tak jak 40 lat temu Zachód wspierał ruch Solidarności w Polsce, tak my dziś wspieramy Białorusinów. Chcemy, by to oni decydowali, co dzieje się w ich kraju.

Rozmowa Anny Popławskiej z Piotrem Müllerem dotyczyła także m.in. planowanej rekonstrukcji rządu i jej wpływu na obóz Zjednoczonej Prawicy. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu.

ap/ar

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z Piotrem Müllerem