fot. PAP/Piotr Kowala
Szef rząd odwiedził Bytów, Chojnice, Czarne, Szczecinek, Koszalin i Sławno.

Plan wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w naszym regionie:

- godzina 19.10 - KOSZALIN
spotkanie z mieszkańcami przed delegaturą Urzędu Wojewódzkiego (ul. Andersa 34)

- godzina 20:15 - SŁAWNO
spotkanie z mieszkańcami na pl. Wyszyńskiego

Morawiecki w Bytowie o Trzaskowskim: Wilk w owczej skórze

- Oprócz wiary potrzebna jest mobilizacja, bo nasi przeciwnicy, którzy chcą zmienić Polskę kompletnie na wzór różnych rewolucji światopoglądowych, wszyscy oni będą zmobilizowani i my musimy być bardzo zmobilizowani przeciwko tym farbowanym lisom na czele z panem Trzaskowskim - powiedział na rynku w Bytowie Morawicki.

Premier dodał, że zastanawia się, jak Rafał Trzaskowski patrzy się rano i wieczorem w lustro, to poznaje, czy to jest jedna i ta sama osoba. - On potrafi zmieniać zdania częściej niż jego koledzy, niż Tusk, niż Budka, niż pan Rostowski. Pamiętajcie, pan Trzaskowski, to jest bliski przyjaciel pana Budki, pana Balcerowicza - mówił Morawiecki.

Pytał, czy mieszkańcy Bytowa pamiętają czasy Balcerowicza, gdy były cięcia finansowe, bezrobocie i wyprzedaż majątku. Dodał, że to jest polityka Balcerowicza - Trzaskowskiego. Zaznaczył, że jego rząd chce, żeby w tym rejonie była praca jak przez ostatnie lata. - Gwarantem tego jest tylko prezydent Andrzej Duda - stwierdził szef rządu.

Premier Morawiecki przypomniał też, że mieszkańcy powiatu bytowskiego pamiętają czasu, gdy elity III RP dbały tylko o wielkie miasta pomijając małe miasteczka i wsie popegeerowskie: - Nie dajemy z powrotem tej filozofii turboliberalnej Trzaskowskiego rozejść po całym kraju. Nie dajmy się tej logice, bo Bytów nie może być znowu strącony do niebytu. Bytów musi mieć przyszłość.


Wspomniał też o stanowisku Trzaskowskiego ws. euro: - Dzisiaj już nie wiadomo, czy przyjmować, czy nie. To jest właśnie łgarz, to jest kuglarz. To jest szalbierstwo i nie dajmy się na to nabrać. Tak kogut pieje, jak wiatr zawieje. To jest jego filozofia.

Morawiecki przypomniał też, że Trzaskowski jest wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Dodał, żeby zapytać mieszkańców Warszawy, co im obiecał przed wyborami i czego dotrzymał. Powiedział, że jego przeciwnicy polityczni to "pseudoliberałowie i nieudacznicy".

Premier zachęcał do mobilizacji przed wyborami 12 lipca: - Uważajcie, bo oni przez tę swoją kuglarską politykę usiłują uśpić naród, uśpić ludzi. On dzisiaj może mieć pogląd zupełnie inny na wszystko. Wilk w owczej skórze. Uważajcie na takiego, który zmienia zdanie, jak skarpetki. To jest polityka pana Trzaskowskiego.

Na premiera na Placu Kardynała Wyszyńskiego czekali mieszkańcy i turyści: - Super, że władza przyjechała do takiego małego miasteczka jak Bytów, by przedstawić to, co jest ważne - zwłaszcza w tym okresie wyborczym.

Wśród witających szefa rządu byli także lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości. - Na spotkanie przyszło bardzo dużo osób. Razem będziemy zachęcać do udziału w wyborach i oddania głosu na prezydenta Andrzeja Dudę. Mam nadzieję, że nie będzie to też ostatnia wizyta premiera Mateusza Morawieckiego - powiedział radny sejmiku wojewódzkiego Jerzy Barzowski.

Mateusz Morawiecki
mieszkańcy i turyści
Jerzy Barzowski, radny sejmiku wojewódzkiego
fot. Anna Wańtuchowicz
fot. Anna Wańtuchowicz
fot. Anna Wańtuchowicz
fot. Anna Wańtuchowicz
fot. Anna Wańtuchowicz

Premier w Chojnicach: stabilność polityczna jest ważna, żeby wyjść z kryzysu

Premier wziął w Chojnicach udział w spotkaniu z samorządowcami, podczas którego wręczył promesy na środki z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych dla miast, gmin i powiatów.

- Chojnice są troszeczkę na uboczu dużych szlaków, dlatego szczególnie potrzebne jest wsparcie. Tutaj na południu województwa pomorskiego bardzo ważne jest, żebyśmy przez fundusz samorządowy, fundusz inwestycji lokalnych potrafili przebrnąć przez ten kryzys w sposób możliwie szybki. Te niewielkie inwestycje rozsiane po całym kraju mają temu służyć. Z jednej strony mają być zastrzykiem finansowym, inwestycyjnym dla samorządu i dla przedsiębiorców, a z drugiej strony to inwestycje na pożytek mieszkańców - mówił premier.

Morawiecki zaznaczył, że środki mogą zostać przeznaczone na przedszkola, oświetlenie, żłobki, inwestycje wodno-kanalizacyjne, ale też na wkład własny do różnych innych projektów unijnych czy rządowych, jak Fundusz Dróg Samorządowych.

- Dzisiaj potrzebujemy siły i spójności, żeby przetrwać ten czas, gdzie świat został uderzony mocno przez epidemię. Dobra współpraca pomiędzy samorządowcami, przedsiębiorcami, rządem prezydentem, Sejmem jest warunkiem nieodzownym szybkiego wyjścia z kryzysu. Jak patrzę na Włochy, czy inne kraje, to część z tych kłopotów wiąże się z zawirowaniem politycznym. Kryzysy polityczne mogą stać u źródeł wielkich problemów służby zdrowia, wielkich problemów gospodarczych. Gdyby zareagowali szybciej, lepiej, w porozumieniu to uniknęłyby takiego trudnego stanu gospodarczego i oczywiście wcześniej zdrowotnego - pokreślił Morawiecki.

Premier wskazał, że "stabilność polityczna jest ważna i będzie ważna w najbliższych miesiącach i kwartałach, żeby dokończyć te dzieła, by bezpiecznie, stabilnie z pewną siłą wychodzić z tego kryzysu".

Morawiecki podkreślił, że rząd chce rozwijać infrastrukturę miast powiatowych, takich jak Chojnice, Człuchów, Kościerzyna czy Kartuzy, które nie były takimi beneficjentami jak Trójmiasto. Zaznaczył, że właśnie temu ma służyć Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych.

- Dla nas cele podstawowe są dwa - na pożytek mieszkańcom i koło wyjścia z kryzysu w najbliższych miesiącach, kwartałach. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby odzyskać wigor i bardzo szybko rosnąć gospodarczo - dodał szef rządu.

W czasie spotkania premier poinformował o przeznaczeniu przez rząd dodatkowo 1 mln zł dla Towarzystwa Przyjaciół Hospicjum w Chojnicach.

Morawiecki w Czarnem: w najbliższym czasie powołamy fundusz patriotyczny

Szef rządu złożył wizytę w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. "Inka" w Czarnem, podkreślał, że współczesne państwa swoją siłę muszą budować na "zdrowym patriotyzmie i sile gospodarczej".

Mówił, że wolność, suwerenność i niepodległość to wielkie zadania i wartości, którym służyli nasi przodkowie. - A my, patrząc w przyszłość, chcemy budować właśnie na tradycji, kulturze i wierze naszych ojców jednocześnie śmiało patrząc w nowoczesność, przyszłość - powiedział Morawiecki.

Zapowiedział powstanie funduszu patriotycznego: - W najbliższym czasie powołamy fundusz patriotyczny, który będzie służył budowaniu postaw patriotycznych, który będzie wspierał pasjonatów historii, pasjonatów, którzy biorą udział w grupach rekonstrukcyjnych.

Dodał, że ten fundusz ma wspierać też fundacje i stowarzyszenia o "profilu patriotycznym". - Dodatkowo też chcemy wspierać młodych naukowców, którzy będą szerzyli myśli patriotyczne, którzy będą odszukiwali z przeszłości ślady polskości, ale będą też budowali na tym fundamencie naszą wielką przyszłość - powiedział szef rządu.

Morawiecki podkreślał, że jesteśmy winni cześć tym, którzy stali po stronie dobra. Jego zdaniem, w III RP za dużo było zachowań "takich, które można by nazwać pedagogiką wstydu". - Pamiętamy po katastrofie smoleńskiej, jak niektóre media wzywały do tego, żeby palić znicze na grobach żołnierzy Armii Czerwonej, w tym samym czasie nie dostrzegano żołnierzy Armii Krajowej, Żołnierzy Wyklętych, nie dostrzegano polskich patriotów, czyli to jest kwintesencja tego, co III RP nam zgotowała - powiedział premier.

Morawiecki nawiązał też do patronki szkoły w Czarnem - Danuty Siedzikówny ps. "Inka": - Wiadomo, że nasza historia (...), to historia pełna porażek, ale także wiary w zwycięstwo. My dziś też jesteśmy pełni wiary w zwycięstwo i tak jak Danuta Siedzikówna +Inka+ zachowamy się tak jak trzeba. (...) Wszyscy polscy patrioci, będziemy dbali o Polskę, o nasze najświętsze wartości: o solidarność, o wolność, o niepodległość, o sprawiedliwość. Bo to są wartości, na których zbudowana jest Polska.

Mateusz Morawiecki w Szczecinku: Bon turystyczny, to pierwszy krok w kierunku rozwoju Polski jako państwa silnego turystycznie

Do spędzania urlopu w Polsce i korzystania z bonu turystycznego zachęcał w Szczecinku premier Mateusz Morawiecki. Goszcząc na ziemi szczecineckiej, szef rządu zachwalał dziś walory turystyczne regionu: - Chcemy zachęcić wszystkich Polaków i wielu przyjaciół z otaczających nas krajów, żeby przyjeżdżali do nas w celach turystycznych. W powiecie szczecineckim mamy 108 jezior o takiej klasie czystości, której mogą nam pozazdrościć Niemcy, Francuzi czy Włosi.

Jak podkreślał premier Morawiecki, planowanie wypoczynku w Polsce ma ogromne znaczenie dla wsparcia branży turystycznej, która mocno ucierpiała przez pandemię koronawirusa, istotnym elementem tego wsparcia jest też bon turystyczny: - Łączna wartość tego wsparcia dla polskich firm, gospodarstw agroturystycznych czy hoteli i moteli to cztery miliardy złotych, a bon można wykorzystać do początku 2022 roku.

Jak dodał premier Mateusz Morawiecki, Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym turystycznie krajem: - Bon turystyczny to pierwszy krok w kierunku rozwoju turystycznego Polski. Już jesteśmy rosnącą środkowoeuropejską potęgą w tym zakresie. Nie mamy się czego wstydzić w porównaniu do krajów dużo bardziej popularnych. Chcemy spowodować, by do powiatu szczecineckiego i województwa zachodniopomorskiego przyjeżdżały nie tylko polskie rodziny, ale i turyści z całego świata.

Premierowi w Szczecinku towarzyszyła wiceminister środowiska i posłanka Prawa i Sprawiedliwości ziemi szczecineckiej Małgorzata Golińska. Jak podkreślała, walory turystyczne to atut regionu i bon turystyczny z pewnością pomoże także przedsiębiorcom ze Szczecinka i okolic.

Jak dodała, trzeba też pamiętać o innych formach wsparcia, które płyną do regionu m.in. poprzez realizowane inwestycje: - S11 to droga życia dla naszego regionu. Dzięki bezpiecznym drogom turyści mogą bezpiecznie do nas dojechać. Rolnicy mają też wypłacane tzw. suszowe. Dzięki odpowiedzialnemu rządowi i współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą jesteśmy w stanie pokonać wiele przeciwności.

Mateusz Morawiecki o walorach turystycznych regionu szczecineckiego
Mateusz Morawiecki o bonie turystycznym
Małgorzata Golińska m.in. o inwestycjach w regionie
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński

Premier Mateusz Morawiecki w Koszalinie: pan Trzaskowski przejmuje wszystkie postulaty Andrzeja Dudy

Premier przekonywał w Koszalinie do głosowania w II turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę. - Polityka, by miała jakikolwiek sens, musi być oparta na realizacji zobowiązań. Nie na tym, że pan Trzaskowski przejmuje teraz dzień po dniu wszystkie postulaty Andrzeja Dudy. Tylko po co nam w takim razie podróbka, skoro mamy oryginał znakomitego programu - mówił Morawiecki. - Drodzy mieszkańcy Koszalina, oprzyjcie swoje myśli, swoje wybory o fakty, nie o mistyfikację, kuglarstwo, oszustwa pana Trzaskowskiego, który rano zapomina, kim był wczoraj, a wieczorem nie poznaje samego siebie w lustrze - dodał.

Szef rządu przekonywał, że prezydentura Andrzeja Dudy to czas skutecznych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju całego kraju. Jak powiedział, dowodem na to są między innymi inwestycje drogowe w regionie: - Przez ostatnie 18 miesięcy do Koszalina i powiatu koszalińskiego wpłynęło 40 milionów złotych na remont dróg powiatowych i gminnych. Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego znaleźliśmy finansowanie na drogi S6 i S11.

Premier Morawiecki podkreślił, że prezydent Andrzej Duda to gwarant realizacji polityki "solidarności": - Chcę to wyraźnie powiedzieć - nasz prezydent Andrzej Duda jest jedynym gwarantem realizacji polityki solidarności, dla ludzi pracy, dla rolników, dla wszystkich Polaków.

Do głosowania na Andrzeja Dudę zachęcali dziś w Koszalinie także parlamentarzyści z regionu. Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji i poseł PiS z Koszalina podkreślił, że nadchodzące wybory prezydenckie są wyjątkowo ważne: - Kontynuacja naszych działań nie będzie możliwa, jeżeli prezydentem nie będzie pan prezydent Andrzej Duda. Dlatego tak ważne są te wybory. One są ważniejsze niż wszystkie dotychczasowe, bo w nich zapadnie decyzja, w którym kierunku będzie Polska szła. A ważne by szła w kierunku wytyczonym przez ostatnich 5 lat.

Mateusz Morawiecki o skuteczności polityki jego rządu oraz Andrzeja Dudy
Mateusz Morawiecki o kandydaturze Andrzeja Dudy
Paweł Szefernaker o znaczeniu wyborów
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Morawiecki w Sławnie: razem z prezydentem Dudą nie dopuścimy do powrotu "turboliberalnej"

Premier mówił na spotkaniu z mieszkańcami Sławna, że rząd chce rozwoju sprawiedliwej Polski razem z prezydentem Andrzejem Dudą. Powiedział też, że w niedzielę poparcia kandydatowi KO Rafałowi Trzaskowskiemu udzielił b. polityk Janusz Palikot.

- To jest właśnie całe oblicze Trzaskowskiego - Palikot i Rabiej koło niego - powiedział szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że Sławno i sąsiednie powiaty ucierpiały w czasie transformacji. "Tutaj było wiele PGR-ów, na tych ziemiach, wiem doskonale, jak one ucierpiały, przez kogo ucierpiały - Balcerowicz, dokładnie, to przyjaciel Trzaskowskiego, Balcerowicz - przyjaciel neoliberałów, przyjaciel PO. Balcerowicz, Budka, Trzaskowski - wystrzegajmy się ich" - mówił Morawiecki.

- Nie dopuścimy razem z prezydentem Andrzejem Dudą do powrotu tej neoliberalnej, turboliberalnej polityki Balcerowicza i Tuska, nigdy więcej tej polityki - powiedział premier.

- Jeśli chcemy dalej zmieniać Polskę, jeśli chcemy spokoju, stabilności i rozwoju to nie możemy stawiać na kogoś, kto wsadza kij w szprychy, wetokracja, weto dla weta, nie bo nie, wieczna wojna to jest ich plan na zniszczenie tego, co zrobiliśmy - powiedział o politycznych oponentach Morawiecki.

Jak mówił, wybór między kandydatami na prezydenta to zasadniczy wybór. - Pomiędzy szalbierską polityką, kuglarstwem, farbowanymi lisami, mowa trawa, sypanie piachem w oczy, to, co robi Trzaskowski - tak pieje jak wiatr zawieje a solidnym patriotą, jakim jest prezydent Andrzej Duda. To wielki wybór dla Polski, fundamentalny - powiedział Morawiecki.

fot. Tomasz Turczyn
fot. Tomasz Turczyn
fot. Tomasz Turczyn
fot. Tomasz Turczyn
fot. Tomasz Turczyn
fot. Tomasz Turczyn
fot. Tomasz Turczyn
fot. Tomasz Turczyn
fot. Tomasz Turczyn