fot. Krystian Maj/KPRM
Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc odebrał dziś w Warszawie z rąk premiera Mateusza Morawieckiego symboliczny „czek” dla Pomorza Zachodniego. Pieniądze pochodzić będą z Funduszu Dróg Samorządowych.

Fundusz Dróg Samorządowych to największe w historii wsparcie rządowe na modernizację i budowę dróg lokalnych. W ciągu 10 lat na inwestycje zostanie przeznaczonych 36 miliardów złotych. Dziś poszczególni wojewodowie otrzymali od stu do ponad sześciuset milionów złotych. Największą dotację otrzymało Mazowsze, najmniejszą województwo opolskie.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że celem programu jest znacząca poprawa komunikacji w kraju. Zaznaczył, że dzięki budowie sieci dróg małe miejscowości zostaną skomunikowane z większymi, co pozytywnie wpłynie na lokalną gospodarkę. Dodał, że program budowy dróg razem z programem przywracania transportu publicznego do małych miejscowości pozytywnie wpłynie też na ekologię. - Transport zbiorowy, który będzie korzystał z dobrych dróg zmniejszy emisję spalin - zaznaczył Morawiecki.

Premier dodał, że program wyeliminuje wykluczenie komunikacyjne, które dziś dotyka mieszkańców wielu miejscowości w kraju.

Rządowe dotacje do budowy dróg mogą sięgać od 50 do 80 procent wartości inwestycji. Ich wysokość będzie też uzależniona od dochodów poszczególnych samorządów, które bezpośrednio zajmą się budową, jako inwestorzy.

- Chciałbym w imieniu ministra Joachima Brudzińskiego podziękować wojewodom oraz ich współpracownikom za zaangażowanie przy realizacji programu Fundusz Dróg Samorządowych. Gdyby nie ich sprawność działania, program nie mógłby być realizowany na taką skalę - powiedział podczas spotkania wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. - Chciałbym zaapelować do wszystkich samorządowców: na realizację programu Fundusz Dróg Lokalnych przeznaczamy 6 mld zł rocznie - nie zmarnujmy tej szansy. Składajmy wnioski, realizujmy drogi na potrzeby mieszkańców w państwa gminach - dodał.Umowę dotyczącą realizacji Funduszu Dróg Samorządowych w naszym województwie podpisali wojewoda Tomasz Hinc i Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

IAR/ZUW Szczecin/ar