fot. Krzysztof Plewa
Sąd rozpatrzył wniosek prokuratury o trzymiesięczny areszt dla podejrzanego 28-letniego Miłosza S., prowadzącego escape room, w którym w piątek po południu w wyniku pożaru zginęło pięć piętnastolatek. Dziewczyny zatruły się czadem.

Miłosz S. jest podejrzany o umyślne stworzenie niebezpieczeństwa wybuchu pożaru i nieumyślne doprowadzenie do śmierci pięciu nastolatek w pożarze „pokoju zabaw” w Koszalinie.

Sędzia Sławomir Przykucki, rzecznik koszalińskiego sądu, powiedział, że wydając decyzję o areszcie, sąd wziął pod uwagę kilka istotnych okoliczności: - Sąd stwierdził, że istnieje obawa matactwa. Ponadto sąd wskazał, że oskarżony to osoba prowadząca działalność w różnych częściach kraju i istnieje obawa, że może się ukrywać przed organami sprawiedliwości lub utrudniać postępowanie. Sąd zauważył też, że w tej sprawie mamy do czynienia z poważnym naruszeniem zasad bezpieczeństwa w prowadzeniu tego typu działalności gospodarczej.

Sąd tym samym przychylił się do wniosku śledczych.

- Sąd w szczególności zwrócił uwagę na dwie potrzeby - prawidłowego zabezpieczenia toczącego się postępowania oraz zagrożenia wysoką karą - powiedział Ryszard Gąsiorowski, rzecznik prokuratury Okręgowej w Koszalinie.

Decyzja sądu jest nieprawomocna. W ciągu 7 dni przysługuje od niej odwołanie. Jak powiedział obrońca mecenas Wiesław Breliński, podejrzany nie planuje złożenia apelacji: - Liczyliśmy się z tym, że taki środek zostanie zastosowany i został zastosowany. Chcemy, aby to postępowanie toczyło się w sposób wartki. Jeśli złożymy odwołanie, to postępowanie wydłuży się przynajmniej o miesiąc.

Projektantem pokoju zagadek jest 28-letni mieszkaniec Poznania. Grozi mu do 8 lat więzienia. Mężczyzna nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania zeznań.

Według danych policji w Polsce jest około tysiąca stu escape roomów. Choć takie lokale mogą działać także pod innymi hasłami. Strażacy od kilku dni sprawdzają escape roomy pod kątem bezpieczeństwa w przypadku takich zagrożeń jak gaz, dym, ogień. Sprawdzają także dokumenty. Dotąd skontrolowano 325 escape roomów, 26 lokali zamknięto.

mm/kp/IAR/aj/ar

Posłuchaj

Ryszard Gąsiorowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie mecenas Wiesław Breliński mecenas Wiesław Breliński, obrońca Miłosza S. Sławomir Przykucki, rzecznik koszalińskiego sądu Ryszard Gąsiorowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie