fot. Ralf Lotys/wikimedia
Duchowny miał 84 lata. Był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski w latach 1993-1998 i rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w latach 1998-2004.

Biskup Pieronek przygotowywał pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny, a potem czynnie uczestniczył w organizacji następnych. Od 1990 roku z ramienia Stolicy Apostolskiej uczestniczył w rokowaniach z rządem w sprawie zawarcia konkordatu, ostatecznie ratyfikowanego w 1998 roku.


Hierarcha zainicjował wydawanie „Akt Konferencji Episkopatu Polski”, a także przyczynił się do założenia Katolickiej Agencji Informacyjnej i Fundacji „Opoka”. Miał tytuł profesora prawa kanonicznego.

Sakrę biskupią otrzymał z rąk Jana Pawła II w 1992 roku. Do 1998 był biskupem pomocniczym diecezji sosnowieckiej. Zasiadał między innymi w Radzie Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej. W latach 1998-2004 kierował Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie. Brał udział w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II, przewodnicząc trybunałowi rogatoryjnemu w Krakowie od 2005 do 2006 roku.

Do 2010 roku był przewodniczącym Kościelnej Komisji Konkordatowej. W tym czasie zostały unormowane między innymi problemy kościelnego szkolnictwa wyższego, kwestie małżeństw konkordatowych czy sprawa ubezpieczenia duchownych.

Biskup Pieronek przyczynił się do powołania Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, był członkiem rady tej fundacji. Przewodniczył kapitule Nagrody Totus w kategorii propagowanie nauczania Jana Pawła II oraz Radzie Programowej Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Zasiadał też w Radzie Naukowej Konferencji Episkopatu Polski i był konsultorem Papieskiej Rady do spraw Tekstów Prawnych. Jego dewiza biskupia brzmiała: „In veritate” - „W prawdzie”.

IAR/ar