
fot. Ralf Lotys/wikimedia
Duchowny miał 84 lata. Był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski w latach 1993-1998 i rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w latach 1998-2004.
Biskup Pieronek przygotowywał pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny, a potem czynnie uczestniczył w organizacji następnych. Od 1990 roku z ramienia Stolicy Apostolskiej uczestniczył w rokowaniach z rządem w sprawie zawarcia konkordatu, ostatecznie ratyfikowanego w 1998 roku.
Hierarcha zainicjował wydawanie „Akt Konferencji Episkopatu Polski”, a także przyczynił się do założenia Katolickiej Agencji Informacyjnej i Fundacji „Opoka”. Miał tytuł profesora prawa kanonicznego.
Sakrę biskupią otrzymał z rąk Jana Pawła II w 1992 roku. Do 1998 był biskupem pomocniczym diecezji sosnowieckiej. Zasiadał między innymi w Radzie Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej. W latach 1998-2004 kierował Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie. Brał udział w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II, przewodnicząc trybunałowi rogatoryjnemu w Krakowie od 2005 do 2006 roku.
Biskup Pieronek przyczynił się do powołania Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, był członkiem rady tej fundacji. Przewodniczył kapitule Nagrody Totus w kategorii propagowanie nauczania Jana Pawła II oraz Radzie Programowej Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Zasiadał też w Radzie Naukowej Konferencji Episkopatu Polski i był konsultorem Papieskiej Rady do spraw Tekstów Prawnych. Jego dewiza biskupia brzmiała: „In veritate” - „W prawdzie”.
IAR/ar