fot. Marcin Prusak
Pierwszego dnia zorganizowano konferencję interdyscyplinarną pt. „Rzeczpospolita niepodległa - od idei do urzeczywistnienia”. Prelegenci z wielu ośrodków akademickich w kraju przedstawiali drogę do odzyskania niepodległości.

Profesor Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaznacza, że walka o niepodległość Polski rozpoczęła się tuż po jej utracie w XVIII wieku.

-, Bo kiedy spojrzymy na powstanie kościuszkowskie, ale także wydarzenia wcześniejsze, to są właśnie chwile, które budowały ustawę do tego, żeby w roku 1918 niepodległość mogła zostać urzeczywistniona. Stała się z dnia na dzień. To właściwie cały proces XIX wieku walki, która budowała tożsamość narodową.

W dzisiejszej konferencji oprócz naukowców biorą udział także miłośnicy dawnych dziejów bez tytułów naukowych. Jak zaznaczają, dla nich to okazja na poznanie ciekawych informacji.

- Można było posłuchać o rzeczach, które, na co dzień są trudno dostępne. Wiedzę tę zdobywają m.in. dzięki temu, że mają dostęp do archiwów.

Jutro drugi dzień festiwalu historycznego zostanie zorganizowany przy popularnym „humaniku” Akademii Pomorskiej przy ulicy Arciszewskiego. Finał imprezy zaplanowano na sobotę przy parku wodnym w Redzikowie. Podczas dwóch ostatnich dni imprezy na uczestników czekają występy zespołów muzycznych, grup rekonstrukcji historycznej, pokazy pojazdów zabytkowych, wystawy, pokazy strojów dawnych. Patronat nad festiwalem sprawuje Polskie Radio Koszalin.


mp/ds