fot. Rafał Szymański
Jaka była Pomorska Droga do Niepodległości? Nad tym zastanawiali się dzisiaj uczestnicy konferencji, która odbyła się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Słupsku. 

Uczestnicy usłyszeli wykład profesora Wojciecha Skóry z Akademii Pomorskiej, który opowiedział o dawnym wizerunku pomorskiego patrioty. Poza tym dyskutowali na temat "Jak dzisiaj być patriotą".
Udział w spotkaniu wzięli mieszkańcy miasta, uczniowie, nauczyciele i studenci. - Musimy znać swoją przeszłość - komentowała Bożena Żuk, dyrektorka Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, jedna z organizatorek konferencji:

- Mieli okazję zbudować w sobie wiele refleksji. Jedną z nich niewątpliwie jest świadomość mówiąca o korzeniach regionu, że o ten dostęp do morza trzeba było wywalczyć oraz że byli ludzie, którzy oddali życie, abyśmy my mogli teraz śpiewać szanty w języku polskim.

Podczas konferencji wręczono także nagrody i wyróżnienia w III Pomorskim Konkursie o tytuł Mistrza Nawigacji. Najlepsi uczestnicy  wezmą udział w specjalnym: "Rejsie do Granic Niepodległej", który odbędzie się w połowie maja, na jachcie Zawisza Czarny.

rs/ds