fot. Sławomir Kamola/Polskie Radio Koszalin
Zgodnie z rozporządzeniem MEN, które weszło w życie 22 lutego, na wypłatę podwyższonych wynagrodzeń wraz z wyrównaniem od 1 stycznia samorządy mają czas do końca kwietnia.

Jak powiedział prezydent Koszalina Piotr Jedliński, zdecydowano, że w Koszalinie podwyżki zostaną wypłacone możliwie szybko: - 1 marca rozpoczynamy wypłatę po nowych stawkach, uwzględniających 30- lub 33-procentowy wzrost wynagrodzeń. W skali miesiąca to 19 milionów złotych. Mimo że dostaliśmy dodatkowe pieniądze, to będzie to wymagało od nas wydatkowania dodatkowych 9 milionów złotych w skali roku.

Wyrównanie za pierwsze dwa miesiące zostanie wypłacone 12 marca. Wiceprezydent Koszalina Przemysław krzyżanowski zwrócił uwagę na to, że tegoroczny budżet miasta przeznaczony na oświatę jest rekordowym i wynosi 418 mln zł, z czego 282 mln zł pokrywa subwencja oświatowa wraz z dotacją przedszkolną.

Przemysław Krzyżanowski podkreślił również, że w 2023 r. koszaliński samorząd wypłacił nauczycielom wynagrodzenia wyższe niż średnie wynagrodzenie ustawowe: - Zapłaciliśmy nauczycielom o 21 milionów więcej, niż to wynika z ich średniego wynagrodzenia, które powinni ustawowo otrzymać. Wypłacamy m.in. dodatki motywacyjne i dodatki funkcyjne. Na ten rok szacujemy, że ta dopłata zwiększy się do 30 milionów.

Jeszcze w tym miesiącu ponad 1900 koszalińskich nauczycieli otrzyma również "trzynastki". Na ich wypłatę miasto przeznaczy 13,3 mln zł, czyli ponad 10 proc. więcej niż w zeszłym roku.

sk/ar

Posłuchaj

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina Przemysław Krzyżanowski, wiceprezydent Koszalina