Duże zmiany w dzierżawach nieruchomości rolnych. Zmieniły się kryteria oceny ofert.

Rozdysponowanie nieruchomości rolnych to długoletnie dzierżawy na 10 lat - powiedział dyrektor terenowego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Koszalinie Krzysztof Nieckarz. Podkreślił on między innymi, że takie rozwiązanie oznacza stabilizację dla rolników: - Jest to diametralna zmiana polityki rządu, jeśli chodzi o rozdysponowanie nieruchomości rolnych. Nasi poprzednicy preferowali sprzedaż. Pamiętamy czym się to skończyło – była niekontrolowana. Teraz podstawową formą jest długoletnia dzierżawa. Chcemy by ziemia trafiła do rolników indywidualnych.

Dla komisji przetargowych jest pięć podstawowych kryteriów oceny ofert rolników - wyjaśnił Piotr Chmielowicz - kierownik wydziału kształtowania ustroju rolnego i gospodarowania zasobem z KOWR: - Pierwsze kryterium dotyczy odległości od działki, na której znajduje się nieruchomość, w której zameldowany jest rolnik, a także odległość działki wchodzącej w skład gospodarstwa od tej wystawianej do przetargu. Drugie kryterium to powierzchnia nabyta lub wydzierżawiona z zasobu. Numer trzy intensywność produkcji zwierzęcej. Kolejne kryterium to kryterium wieku. Ostatnie to wielkość gospodarstwa oferenta.

Uczestnicy ograniczonych przetargów pisemnych nie muszą składać ofert u notariusza tylko w miejscach gdzie będą przetargi.

W podejmowaniu decyzji dotyczących między innymi nieruchomości rolnych ma być pomocna Rada Społeczna, która powstaje przy dyrektorze KOWR-u. Będzie ona organem doradczym dodał Piotr Chmielowicz: - Głównymi zadaniami rady społecznej jest opiniowanie i zgłaszanie wniosków dotyczących sposobu rozdysponowania nieruchomości własności rolnej Skarbu Państwa. Został ogłoszony dodatkowy nabór członków Rady Społecznej. Do 9 marca instytucje związane z rolnictwem mogą zgłaszać swoich kandydatów.

Rada zacznie działać od połowy miesiąca. Jej kadencja potrwa dwa lata.

Sprawy wsi i rolnictwa w regionie będą omawianie na spotkaniu z ministrem Krzysztofem Jurgielem. W piątek w Koszalinie szef resortu rolnictwa spotka się z przedstawicielami instytucji rolniczych podkreślił dyrektor Krzysztof Nieckarz: - Rozmowy będą dotyczyły problemów, które występują na naszym terenie. Omówione zostaną także plany ministerstwa, co do polityki rolnej w koszalińskiej części województwa zachodniopomorskiego.

Spotkanie ministra Jurgiela z rolnikami i mieszkańcami odbędzie się o godzinie 16.00 w Zespole Szkół Rolniczych w Boninie.

AK/ez

fot. Aleksandra Kupczyk