fot. pexels
Zasady korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej i pomocy specjalistów. O tym między innymi mówili dziś w Darłowie przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia i Sanepidu. Nie brakowało uwag i pytań pacjentów.

- Pacjentowi jest bardzo trudno. Na takim spotkaniu można się wiele dowiedzieć. Zawsze warto spotkać się i porozmawiać, zwłaszcza, gdy naświetlają się punkty widzenia różnych osób – zarówno NFZ, jak i pacjentów - mówili mieszkańcy Darłowa.

Podczas spotkania przedstawione zostały także realizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia programy badań profilaktycznych. Jak powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin Małgorzata Koszur, rzecznik szczecińskiego oddziału NFZ, Polacy wciąż niechętnie korzystają z takich badań: - Na przykład w 2017 roku poziom wykonania programu mammograficznego wynosi 45 procent, a nie tak jak w latach ubiegłych 55 procent. Z cytologią jest jeszcze gorzej. Za chwilę przełoży się to na wykrywalność chorób, a co za tym idzie - na koszty ich leczenia - wyjaśnia.

Szczegółowe informacje dotyczące badań profilaktycznych finansowanych przez NFZ można znaleźć na stronie Funduszu. Co ważne, wszystkie wykonywane w ramach tych programów badania są bezpłatne.

AP/ez