PARTNERZY IMPREZY:

AUDYCJE ZGŁOSZONE DO OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU REPORTAŻU I DOKUMENTU RADIOWEGO „BAŁTYK 2017”

Tytuł audycji: Dziękuję, że jesteś
Autor: Adam Bogoryja-Zakrzewski - Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
Czas trwania audycji: 21'41
To historia wyjątkowej miłości Kariny i Piotra – marynarza , który wyznał miłość na Facebooku zanim zdążyli poznać się osobiście...

Tytuł audycji: Każdy dzień jest inny
Autor: Piotr Świątkowski - Radio Poznań
Czas trwania audycji: 16'21
Pisał o historii Polskiej Marynarki Wojennej, chociaż choroba nie pozwoliła mu wychodzić  z domu. Marynista, poznaniak, pisarz - Jerzy Pertek. Wydał ponad 50 książek o łącznym nakładzie 2,5 mln egzemplarzy. Był redaktorem Wydawnictw Ligi Morskiej w Sopocie, Wydawnictwa Morskiego i działu wydawniczego Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku. Zmarł w 1989 r. Wspomina go córka Hanna Sidoroff i jej mąż Jan Sidoroff, historyk wojskowości prof. Maciej Franz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz uczeń i następca Jerzego Pertka- marynista Mariusz Borowiak.

Tytuł audycji: „Kuna”
Autor: Cezary Galek - Radio Zachód
Czas trwania audycji: 30'00
„Kuna” jest prawdopodobnie najstarszym pływającym parowym lodołamaczem Europy. Pod wodzą, zmarłego niedawno  kapitana Jerzego Hopfera, rozpoczęto  udaną odbudowę statku. Drugie życie statku  znane jest przynajmniej części mieszkańców Gorzowa, gdzie cumuje, pływa i pięknie się prezentuje a jego losy mogą być scenariuszem fascynującego filmu. Na razie stały się inspiracją powstania  reportażu. Statek został zbudowany w 1884 r. w stoczni Devrieta i pływał pod wieloma banderami m.in. gdańsko - polską, III Rzeszy i brytyjską . W 1965 r. wycofany z żeglugi śródlądowej a potem  rozkradziony  czekał  na złomowanie. Przyholowany do Gorzowa został  cudownie ocalony. Służył ludziom i był świadkiem naszej historii najnowszej...​​

Tytuł audycji: Moje Portofino
Autor: Anna Rębas - Polskie Radio Gdańsk
Czas trwania audycji: 17'00
Kazimierz Kantorek jest żeglarzem. Od lat spędza lato w Jastarni na drewnianym jachcie Dino . Opowiada o budowie jachtu, o swoich marzeniach zarówno  tych zrealizowanych jak i tych, które na realizację czekają. W Jastarni pojawia się regularnie choć mieszka w Warszawie.

Tytuł audycji: Moje życie nie było zagrożone
Autor: Katarzyna Wolnik-Sayna - Polskie Radio Szczecin
Czas trwania audycji: 24'37
Grzegorz Węgrzyn musiał przerwać swój rejs dookoła świata. Przez blisko dwa lata jachtem „Regina R” płynął, by spełnić marzenie życia. Jednostka uległa jednak awarii kilka tysięcy kilometrów na wschód od Nowej Zelandii. Media światowe pisały: „Żeglarz nie zdawał sobie sprawy z powagi sytuacji i nie chciał opuścić jachtu, pomogła dopiero rozmowa z Kazimierzem Jasicą, ratownikiem, który nakłonił kolegę do przerwania rejsu”. W polskiej prasie też go nie oszczędzano. Kapitan Węgrzyn nie zgadza się z tymi opiniami. Dwa dni po powrocie do kraju przedstawił swoją wersję...

Tytuł audycji: Mój niebieski to woda
Autor: Katarzyna Wolnik-Sayna - Polskie Radio Szczecin
Czas trwania audycji: 23'22
Od dziesięciu lat znajdują się śmiałkowie , którzy chcą spróbować  niemożliwego. Ich żywiołem jest morze, choć większość z nich go nie widziała – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Fundacja „Zobaczyć morze” próbuje zachęcić osoby niewidome i niedowidzące do realizowania swoich pasji. Do tej pory jedyna jednostka, wokół której skupiali się niewidomi  to szkuner Zawisza Czarny. Trzeba jednak zrobić krok dalej .Tym razem przyjechali, by spróbować swych sił na „Dezetach”-  łodziach wymagających i zupełnie im nieznanych...

Tytuł audycji: Nasze życie to pokręcony rejs
Autor: Agnieszka Pospiszyl - Radio Opole
Czas trwania audycji: 23'26
Historia miłości do morza i miłości na morzu Justyny i Tomasza Łopatów, mieszkańców Strzelec Opolskich. Wspólnie pływali na Antarktydę , a obecnie większą część roku spędzają pływając od wyspy do wyspy na Karaibach. To historia o zakochaniu się w żeglarstwie, ale też o trudnych chwilach, kiedy jedno z małżonków pływa, a drugie jest na lądzie. 

Tytuł audycji: Nie widzę przeszkód
Autor: Dorota Stabik - Radio Katowice
Czas trwania audycji: 21;47
W sześć dni pokonali  700- kilometrowy odcinek drogi wodnej z Gliwic Odrą do  Szczecina- tym samym  pobili rekord Polski. Na pokładzie oprócz załogi Śląskiego Yacht Clubu znaleźli się  harcerze  i osoby niewidome, podopieczni Fundacji „Zobaczyć Morze”. W Szczecinie uczestnicy wyprawy „Odra dla zuchwałych” spotkali się z Andreą Bocellim, światowej sławy  niewidomym tenorem .Wzięli udział w finale regat największych żaglowców świata Tall Ship Races. Ile trzeba mieć odwagi, by nic nie widząc „zaciągnąć” się na rejs? Jak to doświadczenia zmienia człowieka?

Tytuł audycji: Nierozłączni
Autor: Bartosz Panek - Program 2 Polskiego Radia
Czas trwania audycji: 30'00
Jako nastolatkowie marzyli o rejsie dookoła globu. Po raz pierwszy nielegalnie  wypłynęli na Bornholm w 1959 r. Trafili do aresztu, a władze zakazały im wspólnego wypływania w morze. Kilka lat później bracia spotkali się w cieśninach duńskich i wystąpili w Kopenhadze o azyl polityczny. Na kolejnym jachcie przepłynęli Atlantyk. W Ameryce Południowej na dobre zaczęli  realizację swych zamierzeń.

Tytuł audycji: Odyseusz i Penelopa
Autor: Jolanta Danak-Gajda - Polskie Radio Rzeszów
Czas trwania audycji: 29'47
Bohaterem tej historii jest Romuald Koperski- podróżnik, pisarz, muzyk pianista i żeglarz. Na przełomie 2016 /17 r. przepłynął Atlantyk łodzią wiosłową z Teneryfy do Tobago na Karaibach. To opowieść o pasji, determinacji i roli najbliższych, bez których wsparcia takie przedsięwzięcie nie miałoby szansy powodzenia.

Tytuł audycji: Orzeł z nadmorskiego klifu
Autor: Mateusz Sienkiewicz - Polskie Radio Koszalin
Czas trwania audycji: 15'06
Waldemar Janiszewski z Ustki jest twórcą szkoły paralotniarzy Aquila (czyli orzeł). Gdy tylko pozwalają na to „waruny” (czyli warunki atmosferyczne), staje na brzegu nadmorskiego klifu w Dębnie (gm. Ustka) i przygotowuje się do startu. Jak wygląda morze i nadbałtyckie tereny z lotu ptaka? Jak zmienia się patrzenie na Bałtyk z perspektywy kilkudziesięciu metrów nad poziomem morza? Mateusz Sienkiewicz przekonał się naocznie podczas lotu między Poddąbiem a Rowami.

Tytuł audycji: Pan Stanisław na głębokich wodach
Autor: Mateusz Sienkiewicz - Polskie Radio Koszalin
Czas trwania audycji: 10'03
Uczniowie lęborskiego gimnazjum potrafią bawić się nauką. W ramach projektu „Pan Stanisław” naukowcy z kraju i zagranicy opowiadali młodzieży o tajnikach kosmosu. Teraz naukowa podróż zeszła na ziemię, a właściwie w morskie głębiny. Uczniowie mogli w praktyce poznać szczegóły szkolenia przyszłych marynarzy. W nowoczesnych salach Szkoły Morskiej w Gdyni oraz basenie w Kościerzynie zanurzali się w głębokiej wodzie...dosłownie i w przenośni.

Tytuł audycji: Pod żaglami Zawiszy
Autor: Izabela Patek - Radio Zachód
Czas trwania audycji: 30'00
Pochodzi Przemyśla i choć to miasto nie leży nad morzem, to za pierwszą życiową pasję uważa żeglarstwo, zaraz po tym gotowanie. Piotr Wilgucki  do Gorzowa przyjechał ponad dwadzieścia lat temu. Spotkał tam wiele osób, które podzieliły jego zainteresowania. Przed laty wraz z innymi popłynął na  pokładzie trzymasztowego szkunera „Zawisza Czarny” w rejs z okazji pięćsetlecia odkrycia Ameryki. Żeglowanie stało się jego pasją, a gotowanie zawodem. Uczestnicy wyprawy z 1992 r. planują popłynąć po raz kolejny do Stanów Zjednoczonych, gdy już będą na  emeryturze. Czy im się to uda?

Tytuł audycji: Podzieleni
Autor: Magdalena Świerczyńska-Dolot - Polskie Radio Gdańsk
Czas trwania audycji: 20'00
Obawy, pytania, niejasności. Przekop Mierzei Wiślanej wciąż budzi wiele wątpliwości, zwłaszcza wśród mieszkańców Krynicy Morskiej, którą ma oddzielać (razem z Piaskami) od reszty terenu. Autorka reportażu pojechała na Mierzeję, by wsłuchać się w racje mieszkańców Krynicy. Spotkała rodowitych Kryniczan - handlarzy, hotelarzy, tych, którzy mieszkają w mieście od kilkudziesięciu  lat i chętnie wspominają przeszłość. Kanał żeglugowy to dla większości mieszkańców duży problem, ale są też tacy, którym pomysł się podoba.

Tytuł audycji: Przez Pentland Firth do Fidller's green
Autor: Ryszard Sobieszczański - Radio Opole
Czas trwania audycji: 22'00
Pod koniec lat sześćdziesiątych w Bydgoszczy grupa zapaleńców zbudowała pełnomorski jacht, który został nazwany „Euros”. Wśród nich byli Aleksander Kaszowski i Zbigniew Urbanyi. W tym samym czasie pracę w Bydgoszczy otrzymał, pochodzący z Opola, kpt. Stanisław Horecki. Bydgoskie środowisko nie miało w swoich szeregach kapitana, dlatego Horecki poprowadził „Eurosa” w dziewiczy rejs i kilka następnych. 2 lipca 1970 r. Aleksander Kaszowski, Stanisław Horecki, Zbigniew Urbanyi, Tadeusz Jabłoński oraz Edmund Bagniewski wypłynęli w morze. Cel wyprawy- północna Szkocja. To tam znajduje się cieśnina Pentland Firth-jeden z najgroźniejszych przesmyków w Europie. Bydgosko - opolska załoga, jako pierwsza pokonała złowrogą cieśninę.

Tytuł audycji: Przywrócić wiatr w żagle
Autor: Marzena Wróbel-Szała - Radio Zachód
Czas trwania audycji: 20'00
Marian Tobys pochodzi ze Zbąszynia, ma 58 lat. Jest dumnym mężem, ojcem i dziadkiem. Jego wielką pasją od dzieciństwa były żeglarstwo i sporty wodne. Wygrał wiele regat w kraju i za granicą. Zdobył tytuły Mistrza Polski i Wicemistrza Europy. Wszystko zmieniło się w maju ubiegłego roku. Nagły, ogromny ból nogi, szybkie badania i wiadomość, która brzmiała jak wyrok- natychmiastowa amputacja. Wielu by się załamało, a pan Marian jeszcze w szpitalu przeglądał katalogi z protezami. Jak najszybciej chciał wrócić  do aktywnego życia: jeździć na rowerze i prowadzić ukochany katamaran. Koszt protezy 300 tys. zł. Przy pomocy Fundacji „Zbieramy Razem” zaczęła się zbiórka pieniędzy. Pomogli koledzy żeglarze z całej Polski. Czy Marianowi Tobysowi uda się wystartować w najbliższych Mistrzostwach Polski?

Tytuł audycji: Rybacy z Wisełki
Autor: Małgorzata Furga - Polskie Radio Szczecin
Czas trwania audycji: 26'22
Pierwsi rybacy pojawili się w Wisełce po wojnie, ale baza rybacka powstała dopiero w1963 r. Bohaterowie reportażu to  rodzina z tradycjami rybackimi, związana od początku z Wisełką. Kiedy nastąpiła likwidacja bazy rybackiej w Wisełce  musieli zmienić miejsce połowów. Dzisiaj kuter pana Dominika Nowaka „Łeba 41” zawija do mrzeżyńskiego portu, ale rodzina Nowaków w dalszym ciągu mieszka w Wisełce.

Tytuł audycji: „Sieci śmierci”
Autor: Jolanta Rudnik, Andrzej Rudnik - Polskie Radio Koszalin
Czas trwania audycji: 30'00
Kuter „Łeb-30”  6 grudnia 1959 r. wypłynął w dziewiczy rejs ze Świnoujścia do Łeby. Z powodu pogarszającej się pogody  szyper podjął decyzję o zawinięciu do portu w Ustce. Niestety, już na wodach kanału portowego, doszło do tragedii. Jej przyczyny poznaliśmy dopiero po ponad pięćdziesięciu latach.

Tytuł audycji: „Siostra Anioł”
Autor: Urszula Żółtowska-Tomaszewska - Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
Czas trwania audycji: 31'40
Siostra Piotra, Elżbietanka prowadząca hospicjum w Złotowie, córka rybaka z Helu od dziecka nauczona ciężkiej pracy na kutrze, postanowiła -jako szesnastoletnia dziewczyna- wstąpić do zakonu, pomagać chorym i najsłabszym. Wychowanie i dom rodzinny dał jej siłę i ukształtował charakter.

Tytuł audycji: „Stocznia nie zapomina
Autor: Anna Rębas - Polskie Radio Gdańsk
Czas trwania audycji: 25 '00
Podczas strajków  śpiewał i grał na pożyczonej gitarze. Dziś nadal nie ma swojej, ale ze śpiewania i grania nie zrezygnował. Trzydzieści siedem lat temu na stoczniowym wydziale W-1 pracował  jako malarz - konserwator. W sierpniu 1980r  miał 20 lat. Nadal można go spotkać w okolicach stoczniowej sali BHP i Placu Solidarności. Dziś już schorowany śpiewa, gra i ciągle pracuje w stoczni gdańskiej na tym samym stanowisku, prawie za te same pieniądze  ale w zakładzie o innej nazwie. W jego życiu niewiele się zmieniło. Może tylko to, że jest bezdomny.

Tytuł audycji: „Twardziele”
Autor: Anna Winnicka - Polskie Radio Koszalin

Czas trwania audycji: 26'18
Osoby dotknięte chorobami nowotworowymi, ich rodziny, przyjaciele i osoby wspierające wyruszyły wzdłuż granicy Polski po to, by pokazać, że rak to nie wyrok. Marszem chciano zwrócić uwagę na to, iż należy  dbać o siebie i nie ignorować niczego co dotyczy zdrowia. W ogólnopolskiej akcji profilaktycznej, w której udział wzięło 35 zespołów, nie mogło zabraknąć darłowskich Amazonek. Przeszły ponad 100 kilometrów wzdłuż wybrzeża Bałtyku-  od Kołobrzegu do Ustki.

Tytuł: „Wyspiarze”
Autor: Małgorzata Żerwe - Polskie Radio Gdańsk

Wyspa Sobieszewska to unikatowe miejsce: dwa rezerwaty przyrody, 11 kilometrów plaż, tylko 3500 mieszkańców tej największej obszarowo dzielnicy Gdańska. Jak żyją, czego oczekują ? Zmiany nadejdą po oddaniu do użytku mostu, o który walczyli przez trzydzieści lat.  Teraz niektórzy  obawiają się „najazdu na wyspę”. Czy wyspie grozi „wybetonowanie” i unifikacja na kształt spotykanych wzdłuż polskiego wybrzeża miejscowości – Disneylandów? Nie wiadomo. Na pewno jednak wraz z oddaniem do użytku nowego mostu zniknie charakterystyczny  klekot mostu pontonowego...

Tytuł audycji: „Zabrało mi morze”
Autor: Hanna Wilczyńska-Toczko - Polskie Radio Gdańsk

Czas trwania audycji: 22'08
Są małżeństwem od czterdziestu pięciu  lat a z tego dwadzieścia lat to czas spędzony przez pana Jacka na statku, gdzie  pracował jako mechanik. Hanka, jego żona nigdy nie zaakceptowała decyzji męża o pływaniu. Czy możliwe jest odbudowanie bliskości? To historia o  uczuciach i emocjach będących  udziałem wielu marynarskich małżeństw...

Tytuł audycji: „Zawód ratownik”
Autor: Edyta Lubiak - Radio Słupsk

Czas trwania audycji: 18'00
To historia o ludziach związanych z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa, sytuacją SAR w Polsce i bezpieczeństwem  na Bałtyku.

Tytuł audycji: „Żeglarz”
Autor: Beata Kwiatkowska - Program Internetowy i Cyfrowy DAB+ „Czwórka”

Czas trwania audycji: 27'54
W centrum Półwyspu Helskiego znajduje się kino „Żeglarz”.
Niewielkie kino studyjne swoją opieką otaczają trzy kobiety, przedstawicielki kolejnych pokoleń  rodziny Blindow.  Historia „Żeglarza” jest fascynująca. Od 1991 r. dzierżawcą kina był Bogdan Blindow- legenda świata kiniarzy. Po jego śmierci właścicielka kina została  jego córka - Dagmara, która prowadzi kino do dziś ze wsparciem mamy Urszuli i córki Patrycji. Bogdan Blindow aktywnie  działał, by kino się rozwijało, jednak dziś grozi mu zamknięcie.

AUDYCJE ZGŁOSZONE DO OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU REPORTAŻU I DOKUMENTU RADIOWEGO „BAŁTYK 2017”

Posłuchaj

„Dziękuję, że jesteś” - Adam Bogoryja-Zakrzewski (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) „Każdy dzień jest inny” - Piotr Świątkowski (Radio Poznań) „Kuna” - Cezary Galek (Radio Zachód) „Moje Portofino” - Anna Rębas (Polskie Radio Gdańsk) „Moje życie nie było zagrożone” - Katarzyna Wolnik-Sayna (Polskie Radio Szczecin) - część pierwsza „Moje życie nie było zagrożone” - Katarzyna Wolnik-Sayna (Polskie Radio Szczecin) - część druga „Mój niebieski to woda” - Katarzyna Wolnik-Sayna (Polskie Radio Szczecin) „Nasze życie to pokręcony rejs” - Agnieszka Pospiszyl (Radio Opole) „Nie widzę przeszkód” - Dorota Stabik (Radio Katowice) „Nierozłączni” - Bartosz Panek (Program 2 Polskiego Radia) „Odyseusz i Penelopa” - Jolanta Danak-Gajda (Polskie Radio Rzeszów) „Orzeł z nadmorskiego klifu” - Mateusz Sienkiewicz (Polskie Radio Koszalin) „Pan Stanisław na głębokich wodach” - Mateusz Sienkiewicz (Polskie Radio Koszalin) „Pod żaglami Zawiszy” - Izabela Patek (Radio Zachód) „Podzieleni” - Magdalena Świerczyńska-Dolot (Polskie Radio Gdańsk) „Przez Pentland Firth do Fidller's green” - Ryszard Sobieszczański (Radio Opole) „Przywrócić wiatr w żagle” - Marzena Wróbel-Szała (Radio Zachód) „Rybacy z Wisełki” - Małgorzata Furga (Polskie Radio Szczecin) „Sieci śmierci” - Jolanta Rudnik, Andrzej Rudnik (Polskie Radio Koszalin) „Siostra Anioł” - Urszula Żółtowska-Tomaszewska (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) „Stocznia nie zapomina” - Anna Rębas (Polskie Radio Gdańsk) „Twardziele” - Anna Winnicka (Polskie Radio Koszalin) „Wyspiarze” - Małgorzata Żerwe (Polskie Radio Gdańsk) „Zabrało mi morze” - Hanna Wilczyńska-Toczko (Polskie Radio Gdańsk) „Zawód ratownik” - Edyta Lubiak (Radio Słupsk) „Żeglarz” - Beata Kwiatkowska (Program Internetowy i Cyfrowy DAB+ „Czwórka”)