fot. facebook.com/baltic.gallery.art
Na konkurs wpłynęło 300 zgłoszeń. Jury wyłoniło 15 artystów i kolektywów, których prace zostały zakwalifikowane do wystawy.

Jury Biennale Sztuki Młodych "Rybie Oko 9" w składzie: Sebastian Cichocki, Roman Lewandowski, Adam Mazur i Edyta Wolska zdecydowało, że swoje prace na wystawie zaprezentują: Agnieszka Antkowiak, Martyna Czech, Natalia Dołgowska & Michalina Musielak (kolektyw), Wojciech Gąsiorowski, Ewa Kubiak, Kamil Kukla, Magdalena Lazar, Agnieszka Mastalerz, Tymon Nogalski, Krzysztof Piętka, Jana Shostak, Grzegorz Stefański, Tytus Szabelski, Maciej Szczęśniak & Sara Piotrowska (kolektyw) oraz Katarzyna Szymkiewicz.

Tegoroczne Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko” to już dziesiąta edycja tego wydarzenia. Przedsięwzięcie to jest jednym z najstarszych w Polsce przeglądów konkursowych młodej sztuki. Celem biennale jest promocja młodych i kreatywnych artystów, którym chcemy stworzyć platformę dyskusyjną do prowadzenia dialogu i konfrontacji ze środowiskiem eksperckim - krytykami i teoretykami sztuki oraz kuratorami, a także publicznością. W ramach biennale - poza ekspozycjami - odbywają się spotkania oraz panele dyskusyjne w oparciu o zaproszonych krytyków i teoretyków sztuki oraz publiczność. W 2017 roku biennale zostanie zorganizowane w przestrzeniach wystawienniczych Galerii Kameralnej i Baszty Czarownic w Słupsku, a także Centrum Aktywności Twórczej w Ustce.

Główną nagrodą Grand Prix to 25 tys. zł. Zdobywca nagrody otrzymuje także zaproszenie na miesięczną rezydencję w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Organizator zapewnia także pokrycie kosztów pobytu i utrzymania oraz indywidualną wystawę w BGSW. Wystawa prac laureata, będąca zwieńczeniem odbytej rezydencji, zostanie zorganizowana w ustalonym terminie i miejscu, najpóźniej do dnia 31 grudnia 2018 r. Swoje nagrody i wyróżnienia ufundowali także: marszałek województwa pomorskiego, prezydent Słupska, burmistrz Ustki, dyrektor Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej, Bank Spółdzielczy w Ustce, Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. oraz Wodociągi Słupsk Spółka z o.o.

Patronem medialnym biennale jest Polskie Radio Koszalin.

Redakcja/ar