fot.sejm.gov.pl
Jest najważniejszym dokumentem stanowiącym m.in. o suwerenności Polski, równości wobec wszystkich obywateli, czy podziału i równowagi władzy. Równo 20 lat temu uchwalono tzw. Małą Konstytucję. Jej współtwórcę i byłego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Piotra Andrzejewskiego pytaliśmy w audycji PRK jak z perspektywy czasu ocenia funkcjonowanie i stosowanie Konstytucji.

Prace nad przygotowaniem dokumentu rozpoczęły się już w 1989 roku i zostały wymuszone przez zmiany ustroju. W toku prac do Komisji Konstytucyjnej wniesiono osiem projektów. Po długotrwałej dyskusji, została ona przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 roku.

Piotr Andrzejewski współtwórca Konstytucji przyznał, że praca nad dokumentem nie była łatwa, trzeba było umiejętnie zawrzeć kompromis. - Jednak udało się i teraz dojrzeliśmy do tego, aby przyjrzeć się jak była stosowana i jak dalece była przestrzegana - podkreśla:

- Posiadanie Konstytucji regulującej ustrój funkcjonowania organów państwa oraz prawa i obowiązki obywateli jest wartością samą w sobie. Po 20 latach chyba dojrzeliśmy, aby sprawdzić jak jej normy przyjęły się w praktyce.  Szczególnie należałoby się przyjrzeć tym przepisom, które nie tylko interpretacja, ale stosowanie było poddane "grze" politycznej, często dodającej do treści Konstytucji rzeczy warunkowane chwilą obecną, kiedy była stosowana według uznania.

Piotr Andrzejewski podkreślił także, że dokument nie był bez wad, jednak są pewne wartości, które dla wszystkich są bardzo istotne:

- Konstytucja nie była bez wad, ale są pewne pryncypia, które są równe dla wszystkich ugrupowań. To suwerenność Polski, dobro wszystkich obywateli i że władza należy do narodu, ale jest sprawowana przez przedstawicieli, przez Sejm i Senat lub prezydenta. Te pryncypia wynikają z prawa uniwersalnego, prawa człowieka.


Polityk zaznaczył, że nie da się uniknąć tzw.zakusów politycznych, czyli nadinterpretacji i przypisywania sobie przez np. sędziów pewnych wartości, które nie wynikają z treści Konstytucji, tylko z politycznych zaciekłości.

Piotr Łukasz Andrzejewski - polski polityk, adwokat, działacz opozycji demokratycznej w PRL, senator i członek Trybunału Stanu. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, litewskim Medalem Pamiątkowym 13 stycznia. W 2016 został powołany w skład Kapituły Orderu Odrodzenia Polski. W 1988 otrzymał nagrodę duńskiej Fundacji Paula Lauritzena za działalność w obronie praw człowieka.
 

W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, my, Naród Polski (...) równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego – Polski (...) złączeni więzami wspólnoty z naszymi rodakami rozsianymi po świecie, świadomi potrzeby współpracy ze wszystkimi krajami dla dobra Rodziny Ludzkiej, pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot.Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali, wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.
preambuła Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku

Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej złożona jest z 13 rozdziałów, w tym z 243 artykułów.


Redakcja/ds

Posłuchaj

Z konstytucjonalistą rozmawia Aleksandra Kupczyk
  • 00:00:00 | 00:00:00
::