14 marca 1980 roku Ił-62 "Mikołaj Kopernik" Polskich Linii Lotniczych LOT rozbił się w czasie podejścia do lądowania. Samolot uderzył w ziemię w pobliżu Fortu VI Twierdzy Warszawa, niedaleko Okęcia. W katastrofie zginęło 87 osób, w tym 10 członków załogi. Na pokładzie była między innymi piosenkarka Anna Jantar.

W latach 70. Anna Jantar nagrała cztery płyty. Do jej najpopularniejszych utworów należą: "Nic nie może wiecznie trwać", "Radość najpiękniejszych lat", "Staruszek świat" oraz "Baju-baj proszę pana". Współpracowała z wieloma polskimi muzykami, między innymi Stanisławem Sojką, Bogusławem Mecem i Zbigniewem Hołdysem. Nagrywała również z Budką Suflera i zespołem Perfect.

Dwukrotnie - w 1975 i 1979 roku - została wybrana Piosenkarką Roku. Od 1969 roku Anna Jantar śpiewała w zespole Waganci, w którym występował także Jarosław Kukulski, jej przyszły mąż. Z tego okresu pochodzi znany utwór "Co ja w tobie widziałam". Przebój ten został Piosenką Roku 1970.

W trakcie swojej kariery Anna Jantar zdobyła wiele wyróżnień, w tym w 1974 roku na festiwalu piosenki w Opolu - nagrodę publiczności za "Tyle słońca w całym mieście", a rok później na festiwalu w Sopocie - II nagrodę za interpretację utworu "Staruszek świat", a także - wyróżnienie przyznane przez publiczność. Otrzymała również dwie Złote Płyty - za longplaye "Za każdy uśmiech" i "Tyle słońca w całym mieście".

Od 1984 roku na festiwalu piosenki w Opolu debiutantom jest przyznawana nagroda imienia Anny Jantar.

W chwili katastrofy Anna Jantar miała 29 lat. Jej córka, Natalia Kukulska, dziś też piosenkarka, miała wtedy cztery lata.


IAR/ez

Posłuchaj

Annę Jantar w rozmowie z Danutą Czerniawską wspominają Piotr Ptaszyk i Adam Sochacki
  • 00:00:00 | 00:00:00
::