
Przez całą dobę Leszek Pękalski będzie pod ścisłym nadzorem lekarzy. Chcą oni sprawdzić, jak mężczyzna zachowuje się podczas normalnych, codziennych czynności.
Obserwację prowadzić będą psychiatra, seksuolog i psycholog. Decyzję o umieszczeniu Leszka Pękalski w ośrodku w Gostyninie podjął gdański sąd. Chcieli tego biegli, którzy po jednorazowym badaniu nie byli w stanie wydać pełnej opinii o stanie zdrowia mężczyzny. Leszek Pękalski w grudniu kończy odbywanie wyroku i mógłby wyjść na wolność. Wniosek o umieszczenie go w Gostyninie złożył dyrektor starogardzkiego aresztu. Jak twierdzi, mężczyzna nadal jest niebezpieczny.
Mężczyzna w Areszcie Śledczym w Starogardzie Gdańskim odsiaduje wyrok 25 lat więzienia za zabójstwo nastolatki. Jeszcze na wolności Pękalski często znikał z domu na kilka dni, a po powrocie nie mówił rodzinie, gdzie był. Dużo podróżował pociągami, nocował w lasach. W grudniu 1992 roku został aresztowany jako podejrzany o zabójstwo nastoletniej Sylwii. Biegli psychiatrzy po kilkumiesięcznej obserwacji stwierdzili u niego upośledzenie umysłowe i zaburzenia seksualne.
Prokuratura próbowała udowodnić mu 17 morderstw, popełnionych między 1984 i 1992. Ostatecznie udowodniła tylko jedno, dokonane koło wsi Jezierze na 17-letniej Sylwii z Darskowa. Został za nie skazany w 1996 roku na karę 25 lat pozbawienia wolności. Pod koniec odbywania kary przez Leszka Pękalskiego prokuratura w Gdańsku oraz policjanci z tzw. Archiwum X powrócili do jego sprawy, badając zbrodnie z przeszłości, których sprawcy wówczas nie zostali wykryci.
Redakcja/ar