fot. SW w Koszalinie

W Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie na Oddziale Chirurgii Dziecięcej i Urazowo - Ortopedycznej zostały przeprowadzone pierwsze zabiegi usunięcia torbieli włosowej z zastosowaniem przełomowej metody PEPSiT.

Pacjentami były nastolatki, bo ta bardzo uciążliwa, powszechna przypadłość dotyka przede wszystkim młodzież, zwłaszcza chłopców.

- Do tej pory wykonywaliśmy te zabiegi metodą standardową, a więc poprzez zabieg chirurgiczny, podczas którego wycinaliśmy torbiel. To oznacza dla pacjenta dłuższy czas powrotu do zdrowia i niesie ze sobą większe prawdopodobieństwo nawrotów - wyjaśnia lek. med. Andrzej Jasiński, koordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Urazowo - Ortopedycznej w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, który przeprowadził zabiegi. - Natomiast pozbywanie się torbieli metodą endoskopową, przy użyciu fistuloskopu, jest mniej inwazyjne i mniej bolesne.

Już tego samego dnia pacjent może opuścić szpital, a w ciągu kilku dni powrócić do normalnego funkcjonowania. Zdecydowanie mniejsze jest też ryzyko nawrotu przypadłości.

Koszaliński szpital skorzystał z użyczonego sprzętu, ale rozważany jest jego zakup, by móc na stałe wprowadzić zabiegi na listę realizowanych tutaj świadczeń.

Miesięcznie jest po kilku pacjentów, którzy wymagają usunięcia torbieli włosowej.

red.