fot. Radosław Zmudziński
Mateusz Morawiecki odwiedził już Szczecin, Rąbino w powiecie świdwińskimi i Tychowo. W Rąbinie zapowiedział zwiększenie budżetu rządowego programu wsparcia gmin popegeerowskich, a w Tychowie - dodatkowe setki milionów złotych na rozbudowę sieci gazowej w kraju.

Mateusz Morawiecki wizytę w województwie zachodniopomorskim rozpoczął od Szczecina. Podczas konferencji prasowej w Porcie Szczecin premier poinformował, że kończą się prace nad pogłębieniem toru wodnego ze Świnoujścia do Szczecina, zgodnie z harmonogramem ma to nastąpić do września. Wskazał, że jest to wielka inwestycja finansowana z budżetu państwa i dowód, jak poważnie rząd traktuje ponowne uprzemysłowienie i odbudowę przemysłu morskiego, stoczniowego i portowego w Szczecinie i Świnoujściu.
Premier mówił także o budowie zachodniej obwodnicy Szczecina i rozwoju zakładu chemicznego w Policach. Zaznaczył przy tym, że Polski Ład dla Zachodniego Pomorza to ponowne uprzemysłowienie tego regionu, a z drugiej strony tysiące mniejszych inwestycji.

Europoseł Joachim Brudziński dodał, że rząd w czasie pandemii wsparł zachodniopomorskich przedsiębiorców: - Do przedsiębiorców na Pomorzu Zachodnim popłynęło 8 mld 300 mln zł z tarczy antycovidowej, która była projektem pana premiera Mateusza Morawieckiego. I to jest fakt. I choćby dzisiaj ci, którzy źle nam życzą stanęli na uszach i nogami zaklaskali, to temu nie zaprzeczycie.

Premier w Rąbinie: zdecydowałem o zwiększeniu budżetu programu wsparcia gmin popegeerowskich z 250 mln do 340 mln zł

- To, co działo się z PGR-ami przez całe lata 90. to jeden z głównych grzechów pierworodnych III Rzeczypospolitej - powiedział premier na briefingu. Dodał, że setki tysięcy ludzi zostało pozostawionych wówczas samym sobie.

- To był wielki błąd, który po upływie 30 lat mści się przez cały czas - stwierdził Morawiecki. - Dlatego rozpoczęty został zupełnie nowy program, który ma służyć wsparciu rozwoju miejscowości, wsi, gmin popegeerowskich, takich jak Rąbino. Takie miejsca nie mogą być zapomniane - dodał.

Szef rządu zaznaczył, że częścią Polskiego Ładu jest sprawiedliwy rozwój, który ma dać perspektywy takim miejscowościom jak Rąbino: - Ludzie muszą mieć szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy. I tak właśnie będzie, bo stworzymy tutaj nowe perspektywy rozwoju - powiedział premier. - To właśnie o tym jest Polski Ład - o inwestycjach w tysiące takich gmin i wsi, rozsianych po całym kraju - zaznaczył.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Szefernaker podkreślił, że rząd PiS zrealizował już wiele programów pomocowych: -  W ramach kolejnego programu przeznaczymy 340 mln zł na inwestycje na terenach popegeerowskich. Do województwa zachodniopomorskiego trafi 47 mln zł. To historyczny moment. W latach 90. mieszkańcy słyszeli o wolności, ale nie o tej ekonomicznej. Wiele osób musiało kupować „na zeszyt”. Rząd Prawa i Sprawiedliwości jako pierwszy rozpoczął dla tych ziem rewolucję godności - „Rodzina 500 plus”, Rządowy Fundusz Dróg i kolejny program dla gmin popegeerowskich.

Podkreślił, że nie zawsze jest możliwość, żeby sfinansować sto procent inwestycji: - Wojewodowie starali się podzielić te pieniądze w taki sposób, żeby można było etapować niektóre inwestycje oraz żeby najbiedniejsze gminy dostały trochę więcej. Zwrócił uwagę, że pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje drogowe, kanalizacyjne czy sportowe.

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że właśnie w ramach programu wsparcia dla terenów popegeerowskich w Rąbinie powstanie nowoczesne boisko sportowe: - Tutaj też jest utalentowana młodzież, która ma prawo korzystać ze wszystkich możliwości życia społecznego, kulturalnego, sportowego i edukacyjnego. Wierzę, że urodzą się tu takie talenty, które rozsławią Polskę jak Robert Lewandowski.

Na przebudowę boiska przeznaczono 1,2 miliona złotych. Powstaną także m.in. bieżnia, trybuny i budynek gospodarczy. Wójt gminy Rąbino Aneta Krawiec dziękowała w imieniu mieszkańców gminy premierowi Morawieckiemu za to, że zwrócił uwagę na problemy osób mieszkających także w małych miejscowościach.

Aneta Krawiec mówiła również o znaczeniu rządowego wsparcia dla gmin popegeerowskich: - Za pozyskane pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych powstanie droga asfaltowa. To dla nas przeskok z XIX do XX wieku.

Kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc podkreślił, że program wsparcia dla terenów popegeerowskich to realizacja idei zrównoważonego rozwoju całego kraju: - To również dowód na to, że gminy, które znajdują się na uboczu, są dla nas bardzo cenne.

Paweł Szefernaker poinformował także, że gminy popegeerowskie będą mogły liczyć na kolejne wsparcie finansowe, tym razem w ramach Polskiego Ładu. W programie znalazły się strategiczne dla regionu inwestycje. To między innymi budowa „ekspresowej jedenastki”. - Często brakuje również miejsc kultury, gdzie mieszkańcy mogą się spotkać i integrować. Na przykład rząd przeznaczył na budowę świetlicy w Domachowie w gminie Polanów 2 mln zł - dodał Paweł Szefernaker.

Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska i klimatu oraz szczecinecka posłanka Prawa i Sprawiedliwości powiedziała, że realizowane przez rząd programy społeczne i inwestycyjne to szansa na rozwój Pomorza Środkowego: - Liczę, że te tereny otworzą się na turystów, co nakręci też ruch gospodarczy i przyczyni się do rozwoju tych terenów.

Program wsparcia dla miejscowości, w których funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne, zakłada, że łącznie do gmin trafi 340 mln złotych. W trakcie naboru od 4 stycznia do 12 lutego gminy złożyły ponad 3,6 tys. wniosków na kwotę przeszło 5 mld zł.

Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u
premier Mateusz Morawiecki
Czesław Hoc, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości
Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska i klimatu, szczecinecka posłanka PiS
Aneta Krawiec, wójt gminy Rąbino
Premier w Rąbinie
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński

Premier w Tychowie: przeznaczymy dodatkowe setki milionów złotych na rozbudowę sieci gazowej

W Tychowie premier otworzył stację regazyfikacji LNG. Podkreślił, że powstanie specjalnej stacji to przykład realizacji programu gazyfikacji kraju i ukłon w stronę mieszkańców, którzy do tej pory nie mogli korzystać z "błękitnego paliwa": - W ciągu 2-3 lat ponad 90 procent kraju będzie zgazyfikowana. Coś, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe, dziś staje się rzeczywistością, m.in. dzięki takim projektom gazyfikacji wyspowej, jak ten w Tychowie.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na realizację programu gazyfikacji kraju przeznaczone zostaną kolejne pieniądze: - Na ten program, także w ramach Polskiego Ładu, przeznaczymy dodatkowe setki milionów złotych, aby kolejne setki miejsc takich, jak to tutaj w Tychowie mogły pojawiać się na mapie Polski.

Jeszcze w tym roku grupa kapitałowa PGNiG planuje mieć w swoich zasobach ponad 80 stacji regazyfikacji LNG. Morawiecki podkreślił, że rozwój Pomorza Środkowego jest możliwy m.in. dzięki zaangażowaniu parlamentarzystów z tego regionu - Pawła Szefernakera, Czesława Hoca i Małgorzaty Golińskiej. W tym kontekście wymienił utworzenie siedemnastych, regionalnych przedstawicielstw instytucji centralnych, np. KOWR-u czy Polskiej Spółki Gazownictwa, a także budowę tras S6 i S11.

Właścicielem stacji regazyfikacji gazu LNG w Tychowie jest Polska Spółka Gazownictwa, należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG. W uroczystości w Tychowie udział wziął także Paweł Majewski, prezes PGNiG. Szef gazowniczej spółki mówił, że to kolejny krok w kierunku rozwoju gospodarki niskoemisyjnej. Podkreślał, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie Terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu: - Większość tego gazu, po regazyfikacji, trafia do sieci dystrybucyjnej. Spora część dostarczana jest też cysternami do takich stacji, jak ta tychowska. Dzięki takim stacjom miejscowości podobne do Tychowa mogą stać się zielonymi, a w zasadzie błękitnymi plamami na mapie Polski.

Zdaniem Sebastiana Balcerzaka, wicestarosty białogardzkiego, to jeden z elementów poprawy jakości życia mieszkańców gmin popegeerowskich: - Byłe województwo koszalińskie ma ciężki bagaż doświadczeń związanych z transformacją z początku lat 90'. A inwestycje, takie jak ta stacja, pozwalają na likwidację takich cywilizacyjnych niedociągnięć.

Burmistrz Tychowa Robert Falana mówi, że powstanie stacji to dopiero początek procesu regazyfikacji gminy: - Teraz mamy jeden zbiornik, który jest uzupełniany raz na dwa tygodnie z dostaw cysternami. Docelowo ma ich być trzy i wtedy gazem zasilane będzie całe miasto.

Stacja Regazyfikacji LNG to inwestycja grupy kapitałowej PGNiG. Spółka liczy, że do końca tego roku w Polsce będzie działać ponad 80. takich obiektów.

premier o planowanym zwiększeniu stopnia gazyfikacji kraju
szef rządu o dodatkowych pieniądzach na gazyfikację
Paweł Majewski, prezes PGNiG
Sebastian Balcerzak, wicestarosta białogardzki
Robert Falana, burmistrz Tychowa
premier o inwestycjach na Pomorzu Środkowym
Mateusz Morawiecki o tworzeniu w Koszalinie oddziałów instytucji centralnych
Premier w Tychowie | Źródło: Jarosław Ryfun
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska

Na zakończenie premier odwiedził Szkołę Podstawową im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starych Bielicach

Przypomnijmy, że na terenie przyległym do Szkoły Podstawowej w Starych Bielicach wiceszef MSWiA oraz koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Szefernaker otworzył niedawno wielofunkcyjne boisko. Jego budowa kosztowała prawie 1,3 miliona złotych, z czego ponad pół miliona było dotacją z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej „Sportowa Polska”.

Wójt gminy Biesiekierz Andrzej Leśniewicz podziękował premierowi i ministrowi Pawłowi Szefernakerowi za wizytę i wsparcie finansowe dotychczasowych inwestycji. Gmina w piątek otrzymała natomiast 2,5 mln zł na przebudowę drogi dojazdowej do Parsowa i Świemina, która łączy wsie z drogą wojewódzką nr 112.

Andrzej Leśniewicz, wójt gminy Biesiekierz
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński