Robert Falana - burmistrz Tychowa
Rosnąca świadomość mieszkańców w zakresie systemów alarmowania, inwestycje w bezpieczeństwo i konsultacje dotyczące planu ogólnego gminy - to tematy poruszone podczas rozmowy z burmistrzem Tychowa Robertem Falaną.
Burmistrz podkreślił, że mieszkańcy coraz lepiej reagują na komunikaty ostrzegawcze emitowane przez cyfrowy system alarmowania. - Nasz system opiera się w tej chwili całkowicie na działalności cyfrowej. To są nowe syreny z nowym oprogramowaniem. Wszędzie słyszalne - powiedział Robert Falana.
W trakcie rozmowy poruszono także temat konsultacji społecznych dotyczących planu ogólnego gminy. Część mieszkańców wyraża obawy związane z możliwością rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym farm fotowoltaicznych, wiatraków i biogazowni.
- Plan ogólny, jak sama nazwa wskazuje, jest planem ogólnym. Każda zmiana, która ma być wprowadzona w życie, musi być zatwierdzona zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - wyjaśnił burmistrz.
Robert Falana zapewnił również, że samorząd prowadzi rozmowy dotyczące lokalizacji potencjalnych biogazowni i bierze pod uwagę głosy mieszkańców. Dodał, że współczesne technologie ograniczają uciążliwości zapachowe związane z funkcjonowaniem takich instalacji.
Nie zabrakło także tematów infrastrukturalnych. Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się przebudowa drogi w Czarnkowie. Burmistrz zaznaczył, że gmina konsekwentnie realizuje inwestycje drogowe, rozpoczynając od miejsc, w których mieszka najwięcej osób.
Konrad Pachciarek - Państwowa Inspekcja Pracy w Szczecinie
Wakacje to czas, kiedy wielu
młodych ludzi podejmuje pierwszą pracę. Jak podkreślił Konrad
Pachciarek, przed podpisaniem umowy warto dokładnie sprawdzić
pracodawcę oraz warunki zatrudnienia.
- Jeżeli ktoś nie chce wcześniej pokazać umowy albo mówi, że pojawi się ona za tydzień czy za miesiąc, powinna zapalić się czerwona lampka - zaznaczył.
Przypomniał również, że pracownicy młodociani nie mogą wykonywać prac niebezpiecznych, pracować w porze nocnej ani w godzinach nadliczbowych. Osoby podejmujące zatrudnienie podczas wakacji muszą mieć ukończone co najmniej 16 lat i mogą wykonywać wyłącznie prace lekkie.
Państwowa Inspekcja Pracy prowadzi działania informacyjne skierowane do młodzieży. Inspektorzy odwiedzają szkoły, uczestniczą w wydarzeniach plenerowych i udzielają porad dotyczących prawa pracy. - Nasze doświadczenia wskazują, że młodzi ludzie są ponadprzeciętnie świadomi swoich praw i obowiązków - powiedział Konrad Pachciarek.
Podczas rozmowy poruszono także temat bezpieczeństwa pracy w rolnictwie. Państwowa Inspekcja Pracy prowadzi działania profilaktyczne skierowane zarówno do rolników, jak i dzieci przebywających w gospodarstwach podczas żniw. - Nie straszymy inspektorami pracy. Stawiamy przede wszystkim na profilaktykę i upowszechnianie wiedzy - podkreślił Konrad Pachciarek.
Renata Pacholczyk/lp