fot. Przemysław Grabiński/prk24
fot. Przemysław Grabiński/prk24
fot. Przemysław Grabiński/prk24
fot. Przemysław Grabiński/prk24
fot. Przemysław Grabiński/prk24
fot. Przemysław Grabiński/prk24
fot. Przemysław Grabiński/prk24
fot. Przemysław Grabiński/prk24
fot. Przemysław Grabiński/prk24
W centrum Piły historia „wychodzi” spod ziemi - i to dosłownie. Na Placu Zwycięstwa archeolodzy odsłaniają ślady dawnej zabudowy.

To pierwszy etap przygotowań do rewitalizacji tego miejsca. Kierownik badań archeologicznych Michał Maciaszek z Łódzkiej Fundacji Badań Naukowych informuje, że odkryto już fundamenty przedwojennych kamienic. - Mamy trzy ary odsłoniętych piwnic - zaznacza.

Przy okazji prac archeolodzy odnajdują wiele drobnych przedmiotów, m.in. szkło użytkowe, metalowe znaczki i plakietki.

- Liczyliśmy na trochę więcej tzw. personalnych rzeczy. Jednak należy wziąć pod uwagę, że po wojnie mury tych kamienic były rozmontowywane na potrzeby pozyskiwania cegieł. Jeśli piwnice nie były zasypane, to cenniejsze przedmioty zostały stąd zabrane - dodaje Michał Maciaszek, podkreślając, że dotychczasowe odkrycia nie zaskakują archeologów, ale z całą pewnością świadczą o historii miasta.

Po przebudowie Plac Zwycięstwa ma stać się nowoczesną przestrzenią do wypoczynku, a jednocześnie przypominać o historii miasta. - To co uda się znaleźć, będziemy starali się pokazać mieszkańcom - obiecuje prezydent Piły Beata Dudzińska.

Prace związane z rewitalizacją rozpoczną się po zakończeniu badań archeologicznych, najprawdopodobniej wczesną jesienią. Plac w nowej odsłonie ma być gotowy w drugiej połowie przyszłego roku.

Przemysław Grabiński/zas

Posłuchaj

Michał Maciaszek, Łódzka Fundacja Badań Naukowych (cz.1) Michał Maciaszek, Łódzka Fundacja Badań Naukowych (cz.2) Beata Dudzińska, prezydent Piły