fot. Monika Kwaśniewska/prk24

Od 1 stycznia 2027 roku mieszkańcy i przedsiębiorcy w Koszalinie zapłacą wyższy podatek od nieruchomości. O podwyżce zdecydowali podczas czwartkowej sesji miejscy radni. Nowe stawki wzrosną o 4,5 proc., czyli o wskaźnik inflacji.

Zgodnie z przyjętą uchwałą od 1 stycznia 2027 r. stawka podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej od 1 m kw. wyniesie 1,45 zł (jest 1,38 zł), a od tzw. pozostałych wzrośnie od 1 m kw. do 0,77 zł (jest 0,73 zł). Od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji stawka wyniesie 4,72 zł (jest 4,51 zł), za 1 ha powierzchni pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub płynącymi jezior i zbiorników sztucznych trzeba będzie zapłacić 7,15 zł (jest 6,84 zł).

Natomiast podatek od budynków mieszkalnych wyniesie 1,25 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej (jest 1,19 zł), tych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 35,53 zł (jest 34 zł). Podatek od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych to koszt 7,27 zł od 1 m kw. (jest 6,95 zł), od tzw. pozostałych, w których działają organizacje pożytku publicznego, stawka ustalona została na 12 zł od 1 m kw. (jest 11,48 zł).

Uchwała została przyjęta 16 głosami. Poparli ją radni Koalicji Obywatelskiej oraz część klubu „Wspólnie dla Koszalina”. Przeciw głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości, radny niezrzeszony Wiktor Kamieniarz i Żaneta Kwapisz z klubu „Wspólnie dla Koszalina”. Od głosu wstrzymał się Piotr Jedliński („Wspólnie dla Koszalina”).

Radny PiS Andrzej Jakubowski przekonywał, że decyzja została podjęta zbyt wcześnie. - Nie jestem przeciwny waloryzacji podatków, ale uważam, że najpierw powinniśmy poznać pełne dane gospodarcze za pierwsze półrocze. Dopiero wtedy można podejmować odpowiedzialne decyzje dotyczące finansów miasta - argumentował.

Innego zdania był przewodniczący klubu „Wspólnie dla Koszalina” Błażej Papiernik. Jak podkreślał, przyjęte rozwiązanie oznacza powrót do bardziej racjonalnej polityki podatkowej. 

- Od wielu lat proponowałem, by podatki były podnoszone w sposób racjonalny i stopniowy. Musiałem się wyłamać z głosowania dwa lata temu, gdy podatki zostały podniesione do stawek maksymalnych. Takich rozwiązań nigdy nie byliśmy w stanie, jako klub „Wspólnie dla Koszalina”, zaakceptować. Dzisiaj wracamy do trybu, w którym przede wszystkim rozmawiamy o tym, jaka powinna być wysokość nowych stawek. Nie jest to stawka maksymalna - zaznaczył.

Podczas tej samej sesji radni zgodzili się również na udzielenie 10-milionowego poręczenia dla Zarządu Obiektów Sportowych. Środki z pożyczki mają zostać przeznaczone na rozbudowę strefy saun w Parku Wodnym Koszalin. Jak zapowiedziała prezes ZOS-u Monika Tkaczyk, inwestycja obejmie budowę nowej sauny mieszczącej około 150 osób, powiększenie strefy wypoczynku oraz rozbudowę zaplecza szatni. - Dzięki temu obiekt będzie bardziej konkurencyjny - podkreśliła.

Obecnie Zarząd Obiektów Sportowych przygotowuje dokumentację do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji.

Monika Kwaśniewska/pap/zn

Posłuchaj

materiał Moniki Kwaśniewskiej