fot. prk24.pl
Poseł Prawa i Sprawiedliwości był gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk odniósł się m.in. do sytuacji Szpitala Powiatowego w Sławnie, a także groźby armatorów morskich jednostek rekreacyjnych dotyczącej zablokowania od stycznia głównych portów.

Unijna dyrektywa wprowadzająca czteroletni zakaz połowów dorsza w Bałtyku wejdzie w życie w styczniu. Dla rybaków przewidziano rekompensaty za brak połowów, ale nie obejmą one armatorów rekreacyjnych, którzy organizują wyprawy dla wędkarzy.

- Sprawa jest bardzo trudna i złożona, tym bardziej że Komisja Europejska zawiaduje zrównoważonym rybołówstwem bałtyckim i do niej należy cała polityka i strategia działań. Uważamy, że ta dyrektywa unijna jest niesprawiedliwa. To pokłosie nieprofesjonalnej i nieodpowiedzialnej polityki. Rybołówstwo rekreacyjne, przetwórstwo ryb, ale i również rybołówstwo łodziowe, przybrzeżne. Rekompensaty za utracone miejsca pracy lub trwałe zaprzestanie działalności połowowej są logiczne, ale bardzo trudne do wykonania - powiedział Czesław Hoc.

Z tego powodu wczoraj z inicjatywy Czesława Hoca zebrała się sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi. Spotkanie w całości dotyczyło szybkiego znalezienia rozwiązań dla armatorów morskich jednostek rekreacyjnych.

- Od dłuższego czasu trwają rozmowy pomiędzy resortami gospodarki morskiej i żeglugi oraz klimatu, by połączyć siły - albo zostanie znowelizowana ustawa o recyklingu w taki sposób, by można było wykorzystać tzw. złomowanie kutrów rybackich i z tego pozyskać fundusze, albo przekazać niewykorzystane jeszcze środki z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2014-2020 - podkreślił Czesław Hoc.

Pozostało 20 dni do wejścia w życie dyrektywy zakazującej połowów dorsza. Jak dodał Czesław Hoc, „trzeba szybko wszystko ogarnąć w przepisowy sposób”.

Według szacunków w Polsce pływa około dwustu jednostek rekreacyjnych. Więcej dowiedzieć się można z poniższej rozmowy.

red./rż

Czytaj więcej

Posłuchaj

Gość Studia Bałtyk: Czesław Hoc, poseł Prawa i Sprawiedliwości