fot. Monika Kwaśniewska/prk24

Lokalne szkoły ponownie zaznaczyły swoją obecność na edukacyjnej mapie Polski. W Ogólnopolskim Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy 2026” wśród wyróżnionych znalazły się m.in. placówki z Koszalina.

Złotą Tarczę oraz czwarte miejsce w województwie zachodniopomorskim zdobyło I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Dubois w Koszalinie. Dyrektor szkoły Paweł Rudecki zaznaczył, że wyróżnienie jest efektem ogromnego zaangażowania uczniów i nauczycieli.

- Bez ambicji uczniów, ich chęci do pracy, a także zaangażowania nauczycieli, którzy niejednokrotnie całkowicie społecznie prowadzą dodatkowe zajęcia, tego sukcesu by nie było – podkreślił.

W rankingu znalazła się również Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Koszalinie, która otrzymała Srebrną Tarczę. Jak powiedziała Anna Załucka, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie to dla placówki bardzo duże osiągnięcie.

- W tym roku przeskok jest ogromny. Jesteśmy najwyżej notowaną szkołą artystyczną w województwie. Nasi uczniowie, poza częścią ogólnokształcącą, muszą przygotowywać się także do przedmiotów artystycznych, co bardzo dobrze im się udaje - zaznaczyła.

Ranking „Perspektyw” przygotowywany jest już po raz 28. Kapituła bierze pod uwagę m.in. wyniki matur, sukcesy w olimpiadach przedmiotowych, a w przypadku techników także rezultaty egzaminów zawodowych. Wśród koszalińskich szkół ujętych w zestawieniu znalazły się: I LO im. Stanisława Dubois, które zajęło 132. miejsce, II LO im. Władysława Broniewskiego – 277. pozycję oraz Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia, sklasyfikowana na 295. miejscu. W rankingu techników uwzględniono natomiast Technikum Zawodowe nr 1, które zajęło 141. miejsce, oraz Technikum Ekonomiczne w Koszalinie – na 236. pozycji.

Monika Kwaśniewska/zn

Posłuchaj

materiał Moniki Kwaśniewskiej