Historyk, nauczyciel i rekonstruktor w „Rozmowie dnia” mówił m.in. o drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz współczesnych sposobach celebrowania dzisiejszego święta.
Dr Łukasz Gładysiak zaznaczył, że 11 listopada to symboliczna data odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomniał, że proces ten trwał kilka lat i przebiegał odmiennie w różnych regionach kraju.
Historyk przyznał, że odrodzenie niepodległego państwa było efektem zarówno wewnętrznego kompromisu, jak i sprzyjających okoliczności zewnętrznych. - Ten kompromis to bardzo ważne wspomnienie. Wówczas rzeczywiście środowiska, które były absolutnie przeciwstawne, miały ten nadrzędny, wspólny cel - dodał.
W dalszej części rozmowy m.in. zachęcał do różnorodnych form obchodzenia Święta Niepodległości - od uroczystych ceremonii po biegi i rekonstrukcje. - Przestańmy w końcu patrzeć na historię z kolan - zaznaczył i przypomniał, że 11 listopada to święto radosne.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
Anna Popławska/zn