
We wtorek po godz. 12 rozpoczęło się posiedzenie rządu, na którym ministrowie zajmą się zmianami w Prawie bankowymi umożliwiającymi szybkie zamknięcie nieaktywnych rachunków. Rząd ma zająć się również projektem rozszerzającym instytucję milczącej zgody, która zakłada, że brak odpowiedzi od instytucji oznacza pozwolenie.
W projekcie zmian w Prawie bankowym zaproponowano, aby banki miały obowiązek uzyskiwania informacji o dacie śmierci posiadacza rachunku bankowego bezpośrednio z rejestru PESEL, co umożliwi szybkie zamknięcie tzw. „rachunków uśpionych”, czyli rachunków cechujących się brakiem aktywności ich posiadaczy. Projektowana ustawa przewiduje, że z upływem pięciu lat od dnia wydania ostatniej dyspozycji dotyczącej bank będzie zobowiązany wystąpić do ministra właściwego do spraw informatyzacji o udostępnienie danych z rejestru PESEL umożliwiających ustalenie, czy posiadacz rachunku żyje, a jeśli - to kiedy zmarł.
W harmonogramie obrad znalazł się również przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt upraszczający procedury administracyjne, który zakłada rozszerzenie instytucji tzw. milczącej zgody, czyli założenia, że brak odpowiedzi od instytucji oznacza pozwolenie na daną czynność. Zgodnie z projektem milcząca zgoda może być stosowana np. przy wydawaniu pozwoleń ministra rolnictwa i rozwoju wsi na testy środków ochrony roślin przez upoważnione podmioty oraz przy wpisie znaków identyfikacyjnych producentów butelek miarowych do rejestru Głównego Urzędu Miar oraz w uproszczonych procedurach konserwatorskich dotyczących zabytków.
Kolejnym projektem w harmonogramie obrad jest nowelizacja Prawa budowlanego, która ma ułatwić i przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany, m.in. regulując kwestię budowy przydomowych schronów i przydomowych ukryć doraźnych o powierzchni użytkowej do 35 m kwadratowych. Doprecyzowuje też przepisy dotyczące zgłoszenia budowy oraz przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m kwadratowych.
Ministrowie zajmą się również przygotowanym przez MC projektem wypełniającym jeden z zapisanych w KPO kamieni milowych dotyczący zwiększenia skali zastosowań cyfrowych w sferze publicznej. Chodzi m.in. o wprowadzenie podstawy prawnej dla utworzenia Komitetu do spraw Cyfryzacji, który zastąpi dotychczas funkcjonujący Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji, oraz wprowadzenie definicji Architektury Informacyjnej Państwa.
Inny z projektów, przygotowany przez Ministerstwo Finansów, umożliwi osobom zawierającym umowy powszechnych ubezpieczeń obowiązkowych wyrażenie zgody na komunikację elektroniczną w zakresie informacji o ubezpieczeniu na kolejny okres ubezpieczenia w całym okresie trwania umowy ubezpieczenia, a nie - tak jak ma to miejsce obecnie - jedynie na etapie zawarcia umowy ubezpieczenia.
To kolejne posiedzenie rządu, w którym dominują kwestie związane z deregulacją. Ministrowie mają też wysłuchiwać informacji ministra w KPRM Macieja Berka, który stoi na czele rządowego zespołu koordynującego ten proces.
Z harmonogramu wynika, że rząd zajmie się także przygotowanym w MS projektem zmiany ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Nowela zakłada m.in., że rodzice, którzy pomagają na wycieczkach szkolnych, nie będą już musieli przedstawiać zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego.
Rząd ma zająć się również poprawką do rządowego projektu ustawy o uchyleniu ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.
PAP/aś
