
Laureatka swoje przemówienie rozpoczęła w języku polskim: - To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę być w Darłowie z okazji przyznania Międzynarodowej Nagrody Króla Eryka Pomorskiego. To miasto związane z tą wielką postacią nie tylko Polski, ale także europejskiej historii. Jestem bardzo wdzięczna za to wyróżnienie i z wielką pokorą dołączam do wybitnych osobistości, które otrzymały je przede mną.
Věra Jourová, kontynuując przemówienie w języku angielskim, nawiązała do praworządności oraz demokracji. Podkreśliła, że po 2014 roku trzeba na nowo te pojęcia zdefiniować i o nie walczyć: - Obrona i rozwój praworządności i demokracji stały się niezmiernie pilne. Im bardziej społeczeństwo się dzieli, tym trudniej utrzymać pełne działanie tych wartości i umowy społecznej. Pełne funkcjonowanie praworządności i demokracji wymaga zaufania społecznego, a kiedy to zaufanie się kruszy, kruszą się również wartości.
Laudację o zasługach Very Jourovej dotyczących praworządności wygłosił aktor Michał Żebrowski: - Powierzono jej zadanie podtrzymywania podstawowych wartości Unii Europejskiej. Przyjechała do Brukseli bez żadnego doświadczenia w polityce europejskiej i z teką, której nie chciała. Tymczasem znalazła się w centrum głównej bitwy, która nadal się toczy i która w dużym stopniu zadecyduje nie tylko o kształcie Unii Europejskiej, a nawet o tym, czy będzie ona w stanie w ogóle się utrzymać. Będziemy zawsze głęboko wdzięczni za to, co zrobiła pani dla obrony demokracji i praworządności w Polsce.
Adam Michnik, redaktor naczelny Gazety Wyborczej i członek kapituły, wręczając nagrodę, podkreślił, że działalność Věry Jourovej jest "przykładem pozytywnej historii osoby, która stałą się obrońcą praworządności w Unii Europejskiej": - Etosem demokracji polskiej jest zawołanie "za naszą i waszą wolność". Pani Věra wojowała "za naszą i waszą praworządność". Historia optymistyczna jest dlatego, że tak jak historia przyznała rację pani Jurovej, tak wierzę, że przyzna rację tym wszystkim, którzy są tutaj wśród nas, walczyli o praworządność w Polsce, płacąc za to wysoką cenę.
Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa jest dumny, że tego typu nagroda wręczana jest w Darłowie: - Patronem tej nagrody jest król, który w średniowieczu jednoczył Europę. Jestem oczywiście dumny, że na zamek w Darłowie zjechało się tyle osobistości z życia publicznego. Věrze Jourovej towarzyszy ambasador Republiki Czeskiej. Duma rozpiera nie tylko mnie, ale i darłowian.
Pierwszym laureatem Nagrody Króla Eryka Pomorskiego został prof. Jerzy Buzek, który jako premier w 1999 roku wprowadził Polskę do NATO. Rok temu otrzymali ją były premier Włoch i przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi oraz prezydent Polski w latach 1995-2005 Aleksander Kwaśniewski.
rz/jr