źródło: www.gov.pl

Donald Tusk poinformował w środę, że złożył kontrasygnatę pod rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustanowienia żałoby narodowej w dniu pogrzebu papieża Franciszka.

We wtorek rano Watykan poinformował, że pogrzeb zmarłego w poniedziałek papieża Franciszka odbędzie się w najbliższą sobotę. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski poinformował, że decyzją prezydenta dzień pogrzebu papieża będzie dniem żałoby narodowej. Rozporządzenie w tej sprawie wymagało kontrasygnaty premiera.

Tusk wchodząc w środę na posiedzenie Sejmu poinformował dziennikarzy, że udzielił kontrasygnaty pod rozporządzeniem prezydenta.

Premier powiedział też, że to prezydent Duda będzie reprezentował państwo polskie w Watykanie w czasie uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka. - Byłem także w kontakcie z marszałkiem Sejmu (Szymonem Hołownią). Też będzie uczestniczył w tych uroczystościach, także pani marszałek Senatu - mówił szef rządu.

Jak dodał, jest taka zasada, że „ktoś z tej czwórki powinien jednak pilnować spraw w kraju”. - Tej zasady się trzymamy, więc uzgodniłem to z prezydentem, że będę w tym czasie pilnował tu porządku w Polsce - dodał Tusk.

Premier nawiązując do sobotniej żałoby narodowej zauważył, że wokół niej jest sporo emocji. - Nie bardzo rozumiem dlaczego, mówię zupełnie szczerze. Trudno, żeby premier polemizował z prezydentem, kiedy ten postanawia o żałobie narodowej - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że żałoba „nie jest restrykcyjna”. - Są tam zalecenia. Mam nadzieję, że nie spowoduje to jakichś strat, czy istotnych zaburzeń - dodał premier.

Zaznaczył, że ze względu na żałobę konieczne było przełożenie koncertu z okazji obchodów 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. - Myśmy musieli przełożyć w związku z tym koncert i ten największy pokaz dronów jaki będzie miał miejsce nie w sobotę, a w niedzielę w Warszawie - powiedział. - Bardzo pechowy i smutny zbieg okoliczności i to utrudnienie wynikające ze śmierci papieża - dodał Tusk.

Żałoba ma obowiązywać od północy w nocy z piątku na sobotę do północy z soboty na niedzielę.

Podstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z nią żałobę narodową może wprowadzić prezydent w drodze rozporządzenia, które powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek o godz. 7.35 w wieku 88 lat. Przyczyną śmierci były udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka rozpoczną się w sobotę na placu Świętego Piotra w Watykanie o godz. 10. Po mszy na placu Świętego Piotra trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie pochowany zgodnie ze swoją wolą.

PAP/zas