fot. PAP/Adam Kumorowicz
W debacie transmitowanej w TVP, Polsat i TVN udział wzięli: kandydat KO Rafał Trzaskowski, kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia, kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat, była posłanka SLD Joanna Senyszyn, Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Krzysztof Stanowski i Maciej Maciak.

Dziennikarka prowadząca podkreśliła, że debatę organizuje sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego. Debata była podzielna trzy bloki tematyczne: bezpieczeństwo, polityka międzynarodowa i gospodarka.

Debatujący pytani o strategiczny cel polskiej polityki zagranicznej, w większości opowiedzieli się za utrzymaniem i wzmacnianiem sojuszy, zarówno z USA, jak i Unią Europejską. Kandydaci podkreślali też znaczenie wzmacniania własnego potencjału Polski.

Rafał Trzaskowski postulował utrzymywanie silnych relacji, zarówno z USA, jak i z UE, podkreślając jednocześnie ich wzajemne powiązanie. - To, że my dzisiaj zmuszamy Unię Europejską, żeby mówiła naszym językiem, żeby wydawała więcej pieniędzy na zbrojenia, żeby państwa UE nie jechały na gapę na naszych plecach, tylko naprawdę inwestowały, również w przemysł obronny, to jest dokładnie to, czego (Donald) Trump od nas oczekuje - ocenił.

Z kolei Karol Nawrocki uznał, że filarem bezpieczeństwa Polski jest NATO oraz relacje bilateralne z USA. Poparł przy tym obecność Polski w UE jako strategiczną, ale sprzeciwił się centralizacyjnym reformom Unii.

Szymon Hołownia podkreślił znaczenie sojuszy wielostronnych: NATO i relacji z USA, z którymi Polska ma ważne interesy gospodarcze. Równocześnie wskazał, że Europa musi inwestować w swój przemysł zbrojeniowy. - 800 miliardów euro musi być zainwestowanych w europejski przemysł zbrojeniowy - stwierdził Hołownia.

Magdalena Biejat również opowiedziała się za kontynuacją współpracy z USA i NATO, ale zaznaczyła, że USA nie są już "przyjacielem" Polski. - Dzisiaj bezpieczeństwo Polski leży w Europie - zaznaczyła. Również b. posłanka SLD Joanna Senyszyn zwróciła uwagę na konieczność członkostwa, zarówno w NATO, jak i w UE. Jej zdaniem UE musi stworzyć w NATO "swoistą flankę europejską". - Potrzebna jest także silna armia unijna - powiedziała.

Krzysztof Stanowski skoncentrował się na kompetencjach polityków. - Strategicznym celem polskiej polityki powinno być to, abyśmy wybierali takich polityków, którzy potrafią przewidzieć pewne zdarzenia na kilka lat w przód, a nie na kilka dni w przód - przekonywał.

Maciej Maciak zaproponował budowanie polityki zagranicznej opartej na sympatii i zapraszaniu do współpracy, a jako przykład wskazał Węgry. - Republika Węgierska pod przywództwem premiera Viktora Orbana też jest w NATO, też jest w Unii Europejskiej. Czy oni są czymkolwiek zagrożeni? Nie - mówił.

Marek Jakubiak za kluczowe uznał wzmacnianie własnego potencjału obronnego. - Historia nas uczy, że jeżeli możemy na kogokolwiek liczyć, to zawsze na siebie. Nie możemy doktryny tylko opierać, że wróg przychodzi tylko z jednego kierunku. My musimy być przygotowani na wszelkie możliwe ewentualności - przekonywał.

Uczestnicy debaty w Końskich opowiedzieli się przeciwko podwyższaniu podatków celem zwiększenia pieniędzy na obronność. Debatujący niemal solidarnie opowiedzieli się również przeciwko przywróceniu obowiązkowej służby wojskowej. Tylko Marek Jakubiak uważa, że służba wojskowa powinna być obowiązkowa.

Kandydaci starli się natomiast w sprawie polityki migracyjnej, gdy odpowiadali na pytanie, czy przed migrantami, którzy od wschodu i południa będą próbowali przedostać się do Europy, należy zamykać granice.

Trzaskowski powiedział, że to rząd ZP nie był w stanie kontrolować granicy i przygotował "dziurawą politykę dla uchodźców". - My to wszystko dzisiaj naprawiamy - dodał.

- Widzę, że dzisiaj wylosowała się wersja Rafała Trzaskowskiego, która akurat jest przeciwko wpuszczaniu migrantów. Co jakiś czas coś się zmienia. Cieszę się, bo akurat w tym momencie się zgadzamy - odpowiedział mu Stanowski.

Również Nawrocki zarzucił Trzaskowskiemu, że niegdyś był miał inne zdanie w kwestii wpuszczania migrantów. Powtórzył, że będzie dążył do jednostronnego wypowiedzenia paktu migracyjnego.

Szymon Hołownia podkreślił, że polskiej granicy nie można przekraczać w nielegalny sposób. - Musi być szczelna i strzeżona - dodał.

Magdalena Biejat oświadczyła, że uchodźcy są w Polsce i podejmują się prac, w których przedsiębiorcy do niedawna nie mogli znaleźć pracownika. Dodała, że rolą polityków jest zadbać o to, by osoby te były sprawdzone, miały szansę się integrować. Joanna Senyszyn zaznaczyła, że Polska powinna w polityce migracyjnej działać wspólnie z UE. - Musimy być przygotowani na to, by migrantów asymilować - dodała.

Marek Jakubiak powiedział za to, że Polska musi działać symetrycznie, czyli zamknąć granicę wschodnią i zachodnią.

Każdy z kandydatów ma już też wybraną stolicę, którą jaką pierwszą odwiedziłby jako prezydent. Rafał Trzaskowski z pierwszą prezydencką wizytą udałby się do Mons, Paryża i Waszyngtonu; Krzysztof Stanowski - do Male; Joanna Senyszyn - do Brukseli; Karol Nawrocki - do Waszyngtonu, z międzylądowaniem w Watykanie; Marek Jakubiak - do USA; Szymon Hołownia - do krajów regionu, a Magdalena Biejat - do Wilna.

Wcześniej w piątek odbyła się debata na miejskim rynku w Końskich organizowana przez prawicową TV Republikę, w której uczestniczyli: Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Krzysztof Stanowski i Joanna Senyszyn.

PAP/ar