fot.Przemysław Grabiński/Polskie Radio Koszalin

Ponad 70 procent uczniów szkół ponadpodstawowych w Pile - którzy wzięli udział w przeprowadzonym niedawno badaniu - przyznaje, że było świadkami przemocy rówieśniczej, a niemal połowa jej doświadczyła. Dziś w Akademii Nauk Stosowanych w Pile odbyło się, współorganizowane z policją, seminarium pod hasłem „Przerwij ciszę” poświęcone przemocy rówieśniczej.

Jak powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin Magdalena Borowiak z Katedry Kryminalistyki ANS, współautorka badań - zastraszanie, wyzwiska, przemoc fizyczna i cyberprzemoc - to niestety codzienność wielu młodych ludzi. - Rodzaje przemocy są bardzo różne - fizyczna, werbalna, ekonomiczna i cyberprzemoc. Młodzież wskazuje odmienne powody takich zachowań, ale najczęstszą przyczyną jest zazdrość i chęć dopasowania się do grupy.

Eksperci, ale i sami młodzi ludzie alarmują, że dorośli często bagatelizują sygnały. Jak podkreśla Magdalena Borowiak - przez to młodzież traci do nich zaufanie. - My, jako dorośli, mamy dużo do zrobienia. Młodzież wykazuje, że nie ufa osobom dorosłym, że mimo zgłaszanych incydentów zarówno nauczyciele, jak i rodzice nie reagują.

Jak powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin mł. asp. Magdalena Mróz z Komendy Powiatowej Policji w Pile - coraz więcej zgłaszanych przypadków przemocy rówieśniczej dotyczy przemocy w internecie. Coraz niższy jest też wiek - zarówno ofiar, jak i sprawców. - Jedna historia dotyczyła młodej dziewczyny, której zdjęcie zostało udostępnione na relacji rówieśnika. Widziała to nie tylko cała szkoła, ale i wszyscy użytkownicy internetu. Dziewczyna została wielokrotnie obrażona i wyzywana. Niestety zdarzają się sytuacje w klasach I-III szkoły podstawowej, kiedy to zatroskani rodzice przychodzą do nas o poradę, bo w stosunku do jego dziecka stosowana jest przemoc.

Justyna Piekarska, trenerka i edukatorka Fundacji „Dziecko w Centrum” podkreśliła, że jedną z przyczyn przemocy rówieśniczej są wzorce, jakie młodzi ludzie czerpią od dorosłych - i to nie tylko z najbliższego otoczenia. - W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się relacje, w których nie rozwiązujemy problemu, tylko atakujemy osoby, z którymi się nie zgadzamy.

Wnioski z dzisiejszego seminarium, ale - przede wszystkim - z badań przeprowadzonych w pilskich szkołach, zostaną opracowane w formie raportu, który trafi do samorządowców i dyrektorów szkół.

pg/lp

Posłuchaj

materiał Przemysława Grabińskiego
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
Justyna Piekarska, trenerka i edukatorka Fundacji „Dziecko w Centrum”
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
mł. asp. Magdalena Mróz z Komendy Powiatowej Policji w Pile
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
Magdalena Borowiak z Katedry Kryminalistyki ANS, współautorka badań cz.2
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
Magdalena Borowiak z Katedry Kryminalistyki ANS, współautorka badań cz.1
  • 00:00:00 | 00:00:00
::