Prokuratura Okręgowa w Koszalinie oczekuje na kluczową opinię w śledztwie dotyczącym kancelarii komorniczej w Szczecinku, gdy prowadziła ją komornik Krystyna P. i asesorem była córka kobiety. Termin dla biegłego został wyznaczony na 31 maja – powiedziała PAP rzeczniczka prokuratury Ewa Dziadczyk.

Śledztwo dotyczące szczecineckiej kancelarii komorniczej Prokuratura Okręgowa w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) prowadzi szósty rok. Zarzuty mają ówczesna komornik przy Sądzie Rejonowym w Szczecinku Krystyna P. i jej córka, asesor komornicza Monika P. (pierwsza jest już emerytką, druga zmieniła zawód). Obie są podejrzane o niedopełnienie ciążących na nich obowiązku przekazania uprawnionym wierzycielom wyegzekwowanych należności i obowiązku rozliczenia zaliczek, a także o przywłaszczenie pieniędzy uzyskanych z obu tytułów.

Do przestępstw miało dochodzić w okresie od 2006 r. do 30 kwietnia 2019 r. W tym czasie, jak wynika ze wstępnych ustaleń śledczych, podejrzane nie przekazały wierzycielom należności z przeprowadzonych egzekucji w łącznej kwocie 530 tys. zł i z konta kancelarii wypłaciły sobie co najmniej 47 tys. zł.

Prokuratura, chcąc ustalić sposób działania podejrzanych w przypadkach stwierdzonych uchybień księgowych i nadużyć finansowych, uzyskać wykaz i wartość zobowiązań, powołała biegłego. Uzyskana z początkiem 2023 r. opinia okazała się "niepełna, wręcz nieprzydatna dla śledztwa".

Prowadzący postępowanie zdecydował o powołaniu nowego biegłego. To okazało się problematyczne. Trzykrotnie zmieniano biegłych. Powodem była m.in. choroba eksperta. Ostatni powołany został 27 listopada 2024 r.

"Kluczową, zasadniczą dla sprawy opinię biegły z zakresu m.in. operacji finansowych w kancelariach komorniczych ma sporządzić do 31 maja bieżącego roku. Do tego czasu śledztwo pozostaje zawieszone" – powiedziała PAP prok. Dziadczyk.

Zadaniem biegłego będzie wykazanie ewentualnych nadużyć finansowych popełnionych w szczecineckiej kancelarii komorniczej. Sporządzenie analizy dokumentów, opinii z zakresu rachunkowości finansowej i operacji finansowych w kancelarii komorniczej Krystyny P. na okoliczność m.in. wyliczenia prawidłowego salda księgi pieniężnej kancelarii w rozbiciu na poszczególne lata, ustalenia rodzaju operacji przeprowadzanych na rachunkach bankowych kancelarii komorniczej Krystyny P. oraz na rachunkach bankowych podejrzanych Krystyny P. i Moniki P.

W opinii biegły ma także ocenić rzetelność księgowania wpływów w księdze pieniężnej kancelarii we wskazanych postępowaniach egzekucyjnych w latach objętych śledztwem oraz sporządzić wykaz niezaksięgowanych przelewów bankowych. Ponadto ma ustalić, czy były naliczane nienależne koszty i opłaty na rzecz komornika oraz sporządzić wykaz zobowiązań komornika wobec konkretnych, ustalonych wierzycieli i dłużników w poszczególnych sprawach na 30 kwietnia 2019 r.

Sprawa wyszła na jaw w 2019 r., gdy do właściwej izby komorniczej zaczęły wpływać skargi na szczecinecką kancelarię komorniczą. Przeprowadzona kontrola potwierdziła nieprawidłowości. O możliwości popełnieniu przestępstwa powiadomiono prokuraturę. Krystyna P. została wówczas zawieszona w czynnościach komorniczych.

pap/jr