To wydawnictwo, którego ideą jest między innymi przybliżenie mieszkańcom, jak powstają tego typu monumenty. Współautorka Anny Gut-Czerwonka podkreśliła, że liczy na zainteresowanie nią młodego pokolenia: - To są pisma, decyzje, listy otwarte, a także bogaty materiał ilustracyjny. Powstała ona głównie z myślą o młodych odbiorcach.
Współautor wydawnictwa Paweł Michalak zaznaczył, że książka to także podziękowanie dla wszystkich, którzy uczestniczyli w procesie powstawania pomnika: - Droga była wyboista, począwszy od przeciwności biurokratycznych, politycznych, ale też znalezienia odpowiedniego artysty czy właściwej firmy odlewniczej. Przedsięwzięcie powstawało jednak w towarzystwie wspaniałych ludzi, dzięki czemu możemy dziś cieszyć się jego widokiem.
Recenzent monografii profesor Politechniki Koszalińskiej Michał Polak powiedział, że publikacja wprowadza czytelnika w zawiłości procesu tworzenia pomników krok po kroku: - Wydawnictwo ma ciekawy charakter, łączy aspekt naukowy i popularyzacji wiedzy. Czytelnik może dotrzeć do konstatacji, że budowa ważnego pomnika - symbolu dla miasta, gdzie obecnie odbywają się najważniejsze wydarzenia - to nie jest łatwy proces.
Nakład liczy 100 sztuk. Książki dostępne będą przede wszystkim w bibliotece Politechniki Koszalińskiej oraz Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.
tt/aj