Koszaliński oddział Związku Kynologicznego w Polsce rozpoczął nowy rok bardzo pracowicie - od szkoleń socjalizacyjnych dla psów. Podczas kilkugodzinnych warsztatów właściciele i ich czworonożni towarzysze uczą się lepiej rozumieć siebie nawzajem.
Zajęcia socjalizacyjne pozwalają czworonogom nauczyć się, jak prawidłowo, spokojnie i bez stresu komunikować się z innymi zwierzętami oraz ludźmi. Czworonogi oswajają się z nowymi bodźcami, co jest przydatne zarówno na codziennych spacerach, jak i podczas wystaw oraz konkursów.
W szkoleniu mogą wziąć udział członkowie Związku Kynologicznego. - Staramy się organizować je cyklicznie, przynajmniej raz w tygodniu. W zależności od liczby chętnych odbywają się one w dwóch lub trzech grupach, każda po około 12 psów – tłumaczy Grzegorz Wolski, przewodniczący zarządu oddziału ZK w Koszalinie.
Spotkania obejmują treningi socjalizacyjne oraz fizyczne, ale także przygotowanie psów do wystaw. - To cały zestaw bodźców, które mają sprawić, by psy zaczęły czuć się komfortowo między sobą. Dla właściciela jest to natomiast szansa na naukę „obsługi psa” - umiejętności prowadzenia go na spacerach, odpowiednich reakcji na różne sytuacje oraz przewidywania tego, co może się wydarzyć – tłumaczy Izabela Oleś, krajowy sędzia kynologiczny.
Szkolenia szczególnie cenią sobie właściciele psów, dla których samodzielne wychowywanie czworonogów uczestniczących w licznych konkursach bywa nie lada wyzwaniem. - Takie spotkania dla psów są bardzo korzystne. Tutaj mają szansę poznać inne zwierzęta – mniejsze, większe, bardziej hałaśliwe. Muszą dostosować się do różnych warunków, dzięki czemu w przyszłości łatwiej im będzie stawić czoła różnym wyzwaniom. Te umiejętności przydadzą się podczas wystaw psów, gdzie czworonogi muszą pokonywać swoje bariery – mówiła jedna z uczestniczek szkolenia.
Koszaliński oddział Związku Kynologicznego jest jednym z najstarszych w Polsce; działa nieprzerwanie od 1955 roku. W tym roku obchodzi 70-lecie.
mm/zn