Konkurs ma na celu promocję oferty kształcenia, nauk ścisłych, nowoczesnych technologii informacyjnych i technicznych oraz studiowania w Koszalinie. Udział w nim ma pomóc uczniom w rozwijaniu wiedzy i umiejętności z zakresu matematyki, fizyki oraz informatyki wśród uczniów szkół ponadpodstawowych.
Danuta Zawadzka podkreśliła, że konkurs cieszy się sporym zainteresowaniem: - Rokrocznie w pierwszym etapie bierze udział 500-600 uczniów szkół średnich, nie tylko maturzystów, bo te zmagania mogą podejmować również uczniowie klas 1-4. (...) Mamy nadzieję, że młodzież uczestnicząca w konkursie skorzysta z oferty Politechniki Koszalińskiej. Mamy do wyboru 34 kierunki studiów. Począwszy od inżynierskich, społecznych, artystycznych, na przyrodniczych kończąc.
Urząd Miejski w Koszalinie od lat jest współorganizatorem wydarzenia. - W tym roku Koszalin również pragnie wspomóc wydarzenie i przekaże na ten cel 20 tys. zł. Tegoroczna edycja jest skierowana do uczniów ze szkół w pięciu województwach - powiedział Tomasz Sobieraj, prezydent Koszalina.
"Bieg po indeks" tradycyjnie podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy, który rusza w poniedziałek, 13 stycznia to rozwiązywanie zadań z matematyki, fizyki i informatyki online, za pośrednictwem platformy e-learningowej. Drugi etap to półfinał, w którym uczniowie otrzymują 15 zadań. Finał odbędzie się 21 marca w Politechnice Koszalińskiej i obejmie pracę pisemną do rozwiązania w dwie godziny.
Laureaci konkursu i nauczyciele ich przygotowujący otrzymują nagrody finansowe. Ponadto zwycięzcy, którzy podejmą studia w Politechnice Koszalińskiej, mają zagwarantowane comiesięczne stypendium.
red./ar