Rekordowe blisko 10 miliardów złotych - taka jest wartość inwestycji o łącznej długości 233 km, które są w realizacji na koniec 2024 roku na zachodniopomorskich drogach krajowych. Było to możliwe w dużej mierze dzięki podpisaniu w 2024 roku kolejnych umów na realizację inwestycji - sześciu odcinków S10 od Stargardu do Wałcza i czterech obwodnic o łącznej wartości 3,84 mld zł.
W roku 2024 oddano do ruchu trzy nowe trasy - połączenie DK11 z S6 w Kołobrzegu, ostatni fragment obwodnicy Koszalina na S6 i obwodnicę Gryfina na DK31. Na koniec roku ogłoszono również przetarg na realizację Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6 - trasy z najdłuższym tunelem drogowym w Polsce.
Drogi oddane do ruchu w 2024 roku
Pierwszą z zakończonych w 2024 roku inwestycji był odcinek DK11 od ronda Janiska (im. Jerzego Patana) w Kołobrzegu do węzła Kołobrzeg Wschód na S6. Dwujezdniowa trasa o długości 1,5 km była kluczowa dla dopełnienia układu komunikacyjnego w Kołobrzegu. Oddanie drogi w marcu tego roku oznaczało zmianę przebiegu DK11 - przejęcie przez GDDKiA wybudowanych przez samorząd fragmentów obwodnicy Kołobrzegu prowadzących do portu oraz utratę kategorii drogi krajowej przez dotychczasową DK11 Kołobrzeg - Koszalin.
Od połowy czerwca kierowcy mogą ominąć Koszalin drogą ekspresową S6. Było to możliwe dzięki oddaniu do ruchu ostatniego odcinka obwodnicy o długości 4,6 km od węzła Koszalin Wschód do węzła Sianów Zachód, w tym estakady o długości 800 m poprowadzonej nad linią kolejową Koszalin - Słupsk i obszarem o skomplikowanej budowie podłoża.
Obwodnica Gryfina w ciągu DK31 została uruchomiona 17 grudnia. To pierwsza zakończona inwestycja z rządowego Programu budowy 100 obwodnic na Pomorzu Zachodnim. Jednojezdniowa droga o długości 5,6 km od wschodu omija Gryfino, wyprowadzając z miasta ruch tranzytowy w kierunku Chojny.
Kontynuacja budowy S3 i S6
W 2024 roku zrealizowany został znaczący zakres prac budowlanych na S3 Świnoujście - Troszyn. Obecnie na większości tej trasy kierowcy jeżdżą już jedną z jezdni przyszłej dwujezdniowej drogi ekspresowej. W I kwartale przyszłego roku planowane są kolejne zmiany organizacji ruchu. Przejazd drogą będzie stopniowo udrażniany - zwłaszcza w rejonie Świnoujścia, Wolińskiego Parku Narodowego i miejscowości Dargobądz. Całkowite oddanie trasy planowane jest w II kwartale przyszłego roku.
Od 2023 roku budujemy S6 od końca obwodnicy Koszalina i Sianowa do początku obwodnicy Słupska. Realizacja drogi o długości 46 km jest już dość zaawansowana. Na wielu jej odcinkach wykonano już warstwy bitumiczne nawierzchni. Zakończonych jest też większość prac przy obiektach mostowych, w tym nasunięte są oba przęsła mostu na rzece Wieprza w rejonie Sławna o długości 222 metrów. Zakończenie inwestycji planowane jest w IV kwartale przyszłego roku.
Start robót na S11 Bobolice - Szczecinek
Nową inwestycją, dla której w 2024 roku ruszyły roboty, jest odcinek drogi ekspresowej S11 od końca oddanej do ruchu w ubiegłym roku S11 Koszalin - Bobolice do początku funkcjonującej od 2019 roku obwodnicy Szczecinka. Prace przy budowie drogi o długości 24,5 km ruszyły wiosną tego roku. Trwa budowa mostów i wiaduktów, wzmacnianie podłoża oraz powstają nasypy i wykopy. Wykonano też pierwsze fragmenty podbudów z kruszywa. Na placu budowy pojawiła się wytwórnia mas bitumicznych. W przyszłym roku zaczną powstawać już nawierzchnie drogowe. Zakończenie prac planowane jest w 2026 roku.
Droga S10 połączy Szczecin z Piłą
Droga ekspresowa S10 na odcinkach łączących Szczecin z Piłą wkroczyła w 2024 roku w fazę realizacji. Podpisano umowy na zaprojektowanie i budowę sześciu odcinków na terenie województwa zachodniopomorskiego łączących Stargard z Wałczem oraz odcinek Wałcz - Piła na terenie Wielkopolski (realizowany przez Oddział GDDKiA w Poznaniu). Do kompletu brakuje jeszcze ostatniego odcinka (Szczecin Kijewo - Szczecin Zdunowo), gdzie po wyroku sądowym trzeba było wykluczyć jednego z oferentów i ponownie zbadać oferty (w ostatnich dniach wybrano ofertę najkorzystniejszą). Umowę na ten odcinek GDDKiA ma podpisać w I kwartale przyszłego roku W 2028 roku planowane jest zakończenie realizacji całej S10 Szczecin - Piła.
Kolejne obwodnice z Programu budowy 100 obwodnic w realizacji
W kwietniu przyszłego roku planujemy zakończenie realizacji obwodnicy Szczecinka w ciągu DK20. Kolejne inwestycje przeszły w tym roku do realizacji. Podpisano umowy na zaprojektowanie i budowę czterech innych obwodnic - Szwecji, Rusinowa i Wałcza na DK22 oraz Stargardu na DK20. Dla obwodnicy Szwecji przygotowano już projekt budowlany i w grudniu złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
Dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 pod koniec września ruszył przetarg na budowę. Inwestycja będzie realizowana wspólnie z II etapem obwodnicy Przecławia i Warzymic (nowy węzeł łączący A6 z DK13). Natomiast w dniu 20 grudnia wystartował przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Złocieńca w ciągu DK20.
Dla obwodnicy Człopy w ciągu DK22, w związku z rozstrzygnięciem sądu, wymagane jest ponowne uzyskanie decyzji środowiskowej.
Przetargi na nowe inwestycje
We wrześniu tego roku wystartował przetarg na budowę II etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13, czyli nowego węzła łączącego autostradę A6 z przyszłą Zachodnią Obwodnicą Szczecina i DK13. Przetarg ten obejmuję również budowę obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 oraz infrastruktury drogowej na granicznym odcinku autostrady A6. 20 grudnia poznaliśmy oferty wykonawców. W przyszłym roku powinniśmy podpisać umowę i rozpocząć roboty, które mają się zakończyć w 2028 roku.
W października proces przetargowy ruszył również dla obwodnicy Bobolic w ciągu DK25. Nowa trasa o długości 1,1 km od południa ominie miasto. W połowie grudnia poznaliśmy oferty wykonawców, które obecnie są sprawdzane i oceniane. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest na koniec 2027 roku.
Rok 2024 był kluczowy pod względem doprowadzenia do finału procesu przygotowawczego dla inwestycji, które będą wieńczyły układ dróg szybkiego ruchu Pomorza Zachodniego – Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6. Odebraliśmy projekt budowlany, czyli szczegółową dokumentację dla wszystkich trzech odcinków realizacyjnych trasy o łącznej długości 50 km. Na koniec września zostały złożone wnioski o wydane decyzji ZRID. Trwa również uzyskiwanie decyzji ZRID dla powiązanej z nową S6 obwodnicy Mierzyna w ciągu DK10, wspólnej inwestycji GDDKiA i miasta Szczecin.
Milowy krok dla Zachodniej obwodnicy Szczecina nastąpił 17 grudnia, gdy wystartowały postępowania przetargowe na realizację. W przyszłym roku planujemy podpisanie umów. Odcinki Kołbaskowo - Police powinny być zakończone w 2028 roku, a odcinek Police - Goleniów, w ramach którego powstanie tunel o długości 5 km, będzie gotowy w 2032 roku.
Inwestycje na sieci drogowej
Poza obwodnicami i drogami ekspresowymi realizujemy również inne zadania inwestycyjne na drogach krajowych. Pod koniec października podpisaliśmy umowę na kompleksową przebudowę DK22 na odcinku Ostrowiec - Szwecja o długości 2,9 km. Zostanie tam wykonana nowa nawierzchnia dostosowana do obciążenia 11,5 t/oś, przebudowa skrzyżowania i wybudowana wzdłuż drogi ścieżka pieszo-rowerowa. Trasa ma być gotowa na koniec 2026 roku. Prowadzone są też prace przygotowawcze dla przebudowy pozostałych odcinków DK22 w woj. zachodniopomorskim. W 2024 roku ogłosiliśmy również przetargi na opracowanie dokumentacji dla przebudowy DK25 od Bobolic do Białego Boru. Oferty wybraliśmy w grudniu, w przyszłym roku ruszą tu prace przygotowawcze.
Rok 2024 był również czasem finalizacji zdecydowanej większości zadań z Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Od 2021 roku doświetliliśmy około 600 przejść dla pieszych - niemal wszystkie na zachodniopomorskich drogach krajowych. Program obejmował również między innymi 24 chodniki i ścieżki pieszo-rowerowe, siedem sygnalizacji i 8 wysp spowalniających i azyli. Kilka zadań, w tym ścieżki pieszo-rowerowe wzdłuż DK10 Łowicz Wałecki - Mirosławiec, DK25 Bobolice - Porost czy spowolnienie ruchu drogowego w Siemczynie przy DK20 będą jeszcze kończone w pierwszych miesiącach przyszłego