fot. Aleksandra Śliwińska/Polskie Radio Koszalin

Zaproszenie Renaty Pacholczyk przyjęli: wójt gminy Sławoborze Marcin Książek i burmistrz Mielna Adam Czycz.

Wójt gminy Sławoborze - Marcin Książek

W 2005 roku na terenie 22 gmin w rejonie kołobrzeskim rozpoczął się kilkuset milionowy projekt - „Zintegrowana Gospodarka wodno-ściekowa w Dorzeczu Parsęty”, zgodnie z którym gminy i miasto Kołobrzeg miały mieć jedną, wspólną taryfę.

- Historia wokół projektu sieci wodno-kanalizacyjnej trwa już kilkanaście lat. Chcielibyśmy, żeby założenia, które były przedstawiane mieszkańcom i włodarzom gmin, zostały zrealizowane. Niestety, ostatecznie sprawa trafiła do sądu, który wydał już wyrok. W uzasadnieniu jest napisane, że skoro system powstał w ramach jednego projektu i obejmuje osiem samorządów, taryfa może różnić się o kilka czy kilkanaście procent, a nie ok. 500 procent, jak to ma miejsce względem taryf gminy Sławoborze a miastem Kołobrzeg -
zaznaczył Marcin Książek.

Marcin Książek, wójt gminy Sławoborze

Burmistrz Mielna - Adam Czycz

Burmistrz Mielna mówił m.in. o budżecie na rok 2025, który wyniósł 100 mln zł. - Podwyżek nie unikniemy. Co do zagospodarowania śmieci, mamy tę przewagę, w porównaniu do innych gmin, że nasza spółka zajmuje się transportem. Inne gminy zarówno w kwestii transportu, jak i ich przyjmowania, są uzależnione od zewnętrznych podmiotów. My połowę tego systemu mamy u siebie. Woda i ścieki to jedynie podwyżka na poziomie kilkunastu groszy. W kwietniu została ustalona ta stawka na trzy lata - wskazał Adam Czycz.

Adam Czycz, burmistrz Mielna