Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas refleksji nad przemijaniem i wspominania tych, których już wśród nas nie ma. Przypominamy sylwetki znanych, cenionych mieszkańców regionu, których pożegnaliśmy w ostatnim roku.

Władysław Brateus - od 1995 roku dyrektor techniczny Polskiego Radia Koszalin.

Pracę w Polskim Radiu Koszalin rozpoczął w styczniu 1991 roku. Początkowo zajmował się m.in. pracą rozdzielni i realizacją programu. We wrześniu 1995 roku został dyrektorem technicznym. Był odpowiedzialny za najważniejsze dla rozgłośni obszary związane m.in. z jakością i przesyłem sygnału, czy łączeniem z nadajnikami. To m.in. dzięki jego pracy dziś naszej rozgłośni można słuchać na tak dużym obszarze. Jego zaangażowanie w opracowywanie dokumentacji technicznych i warunków przetargowych powodowało, że powstawały kolejne oddziały terenowe Polskiego Radia Koszalin, m.in. w Kołobrzegu, Słupsku czy Szczecinku.

Największym sukcesem Władysława Brateusa było otwarcie w 2002 roku nowej siedziby Polskiego Radia Koszalin. W momencie oddania do użytku był to najnowocześniejszy budynek tego typu w Europie. Zgodnie z sugestiami Władysława Brateusa, na powierzchni prawie 3 tys. mkw. utworzono: dwa studia emisyjne, studio produkcyjne, studio nagraniowo-koncertowe i newsroom. Jak podkreślają zgodnie pracownicy naszej rozgłośni to „techniczne dziecko i dzieło Władka”.

Władysław Brateus zmarł 30 kwietnia w wieku 65 lat.

Mariusz Karol - znany szkoleniowiec, który prowadził drużynę AZS Koszalin w latach 2009-2011, a w 2010 roku zdobył Puchar Polski. W 2006, 2013 i 2019 roku prowadził drużynę Kotwicy Kołobrzeg.

Samodzielną pracę w roli pierwszego trenera na poziomie ekstraklasy rozpoczął w Unii Tarnów. Później prowadził m.in. Unię Wisłę Kraków/Tarnów, Turów Zgorzelec, Kotwicę Kołobrzeg, Bank PBS Bank BPS Basket Kwidzyn, Polpharmę Starogard Gdański, Sportino Inowrocław, AZS Koszalin, Rosę Radom i London Lions. Ostatnim klubem Mariusza Karola na szczeblu centralnym była Energa Kotwica Kołobrzeg, którą w sezonie 2018/2019 utrzymał na zapleczu ekstraklasy.

Mariusz Karol zmarł 30 grudnia 2023 w wieku 56 lat.

Krzysztof Janicki - były koszykarz AZS-u Koszalin.

Po ukończeniu II LO im. Wł. Broniewskiego podjął studia w AWF Katowice. Przez dwa sezony reprezentował barwy Baildonu Katowice. W pierwszym sezonie po powrocie do Koszalina (1985/86), wywalczył z AZS-em historyczny awans do I ligi, najwyższej wówczas klasy rozgrywkowej. Mierzący 206 cm środkowy grał w niej aż do spadku Akademików w sezonie 1990/91. Karierę zakończył po sezonie 1991/92. Rozegrał 248 meczów, w których zdobył 2421 punktów. Po zakończeniu kariery Krzysztof Janicki pracował w sklepie sportowo-turystycznym. Można było go spotkać na meczach AZS Koszalin w ekstraklasie. W 2016 roku, przed rozpoczęciem derbowego meczu z Czarnymi Słupsk, został uhonorowany przez klub jako jeden z jedenastu zawodników - legend AZS Koszalin.

Krzysztof Janicki zmarł nagle 19 stycznia w wieku 59 lat.

Dr hab. Marek Pogonowski - wieloletni dyrektor koszalińskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, profesor na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej.

Marek Pogonowski zmarł 3 marca. Miał 66 lat.

Ppłk. Kazimierz Szostakowski-Kobelis „Mieczysław” - ostatni słupski Żołnierz Wyklęty, dowódca zwiadu Armii Krajowej Okręgu Wilno.

Podczas II wojny światowej jako żołnierz Armii Krajowej, uczestniczył w akcjach specjalnych, w lipcu 1944 roku wziął udział w operacji „Ostra Brama”. Aresztowany przez NKWD, zbiegł z jenieckiej kolumny. Ukrywał się do końca wojny. Na krótko osiadł w Słupsku, by przenieść się do Gdańska, gdzie utrzymywał kontakty z antykomunistycznym podziemiem. W 1948 roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Mimo ciężkich tortur, nikogo nie wydał. W więzieniu spędził osiem lat. Po wyjściu na wolność wrócił do Słupska, zdobył wykształcenie i został inspektorem nadzoru budowlanego. Po upadku komunizmu udzielał się w lokalnym oddziale Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Kazimierz Szostakowski-Kobelis zmarł 10 kwietnia w wieku 103 lat.

Dr inż. Stanisław Socha - były wojewoda koszaliński.

W 1973 roku rozpoczął pracę w ówczesnej Wyższej Szkole Inżynierskiej w Koszalinie. W 1981 roku w Instytucie Technologii Budowy Maszyn Politechniki Wrocławskiej uzyskał stopień doktora. Do 1990 roku był adiunktem w Zakładzie Technologii Maszyn Wydziału Mechanicznego. Rok wcześniej został wiceprzewodniczącym uczelnianej komisji NSZZ Solidarność. W 1990 roku został wojewodą koszalińskim. Funkcję tę sprawował do 1993 roku.

Stanisław Socha zmarł 21 kwietnia. Miał 78 lat.


Lech Pałka - legendarny piłkarz Gwardii Koszalin i Kotwicy Kołobrzeg.

Wychowanek Kotwicy Kołobrzeg do Gwardii przybył w 1971 roku i był najlepszym strzelcem w latach jej największych sukcesów drużyny aż do czasu zakończenia piłkarskiej kariery w 1981 roku. W 1975 roku zdobył tytuł króla strzelców II ligi (ówczesne zaplecze ekstraklasy).

Lech Pałka zmarł 3 maja w wieku 78 lat.

Leszek Kuliński - wójt gminy Kobylnica. Był wieloletnim samorządowcem.

Funkcję wójta pełnił od 1998 roku.

Leszek Kuliński zmarł nagle 8 czerwca. Miał 66 lat.

Arkadiusz Tomiak - znany operator filmowy.

Wychowany w Darłowie, w 1995 roku ukończył Wydział Operatorski PWSFTViT w Łodzi. Był autorem zdjęć do prawie pięćdziesięciu filmów fabularnych. Siedmiokrotnie nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” za zdjęcia do filmów: „Daleko od okna”, „Cisza”, „Symetria”, „Palimpsest”, „Fotograf”, „Obława” i „Karbala”. Dwa ostatnie tytuły przyniosły mu zwycięstwo w 2012 i 2015 roku. Za najlepsze zdjęcia do filmów: „Statyści” i „Palimpset” oraz „Daleko od Okna” zdobył Złote Lwy.

Arkadiusz Tomiak zginął tragicznie 10 czerwca w drodze do rodzinnego Koszalina na Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Miał 55 lat.

Krzysztof Rećko-Rapsa - artysta malarz, który zajmował się także grafiką użytkową, rysunkiem i fotografią.

Urodził się i tworzył w Koszalinie, ale swoje prace pokazywał z sukcesami na całym świecie. Słynął z abstrakcyjnego, pełnego kolorów malarstwa. Jego prace były prezentowane m.in. w: Berlinie, Rzymie, czy Seulu. Był założycielem grupy artystycznej TWA, która zainicjowała szereg wystaw młodych twórców w Międzynarodowym Klubie Książki i Prasy oraz w Domku Kata w Koszalinie. Był też członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków.

Krzysztof Rećko-Rapsa zmarł 24 czerwca. Miał 65 lat.

Podinsp. Rafał Fortuński - wykładowca Szkoły Policji w Słupsku.

Podinspektor służbę w Policji rozpoczął we wrześniu 1995 roku jako aplikant Komisariatu Policji w Brusach niedaleko Chojnic, na Kaszubach. Stamtąd, po kilku latach trafił, do wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. Ze Szkołą Policji w Słupsku związany był od 1999 roku. Na początku był dowódcą kompanii a następnie, od 2005 roku, rozpoczął pełnienie służby w Zakładzie Prawa, który obecnie nosi nazwę Zakładu Służby Kryminalnej.

Podinsp. Rafał Fortuński zmarł po wypadku drogowym spowodowanym przez kierowcę, który nie zatrzymał się na czerwonym świetle 26 czerwca. Miał 48 lat.

Prof. dr hab. inż. Wojciech Tarnowski - wybitny naukowiec, specjalista w dziedzinie automatyki i budowy maszyn, przez 35 lat pracownik Politechniki Koszalińskiej, założyciel i pierwszy kierownik Katedry Systemów Sterowania Politechniki Koszalińskiej (1989-2005) oraz kierownik Studiów Doktoranckich Politechniki Koszalińskiej (2000-2006). Opublikował 16 książek i monografii. Był autorem recenzji prac naukowych oraz licznych artykułów publikowanych w najbardziej prestiżowych wydawnictwach.

Wojciech Tarnowski zmarł 12 lipca w wieku 88 lat.

Aleksander Kaczorowski, ps. „Kaczorek” - jeden z powstańców warszawskich, którzy po II wojnie światowej osiedlili się w naszym regionie i ponad 40 lat mieszkał w Sianowie, gdzie pracował jako nauczyciel i inżynier budownictwa

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym (1982), Krzyżem Partyzanckim (1982), Krzyżem Armii Krajowej (1995) oraz medalem „Pro Patria” (2023). Otrzymał także tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny (2001). Przez sianowskich radnych został uhonorowany tytułem „Honorowego Obywatelstwa Gminy i Miasta Sianowa”.

Aleksander Kaczorowski zmarł 17 sierpnia. Miał 97 lat.

Prof. dr hab. inż. Witold Precht - wybitny naukowiec specjalizujący się w dziedzinie inżynierii materiałowej, przez pół wieku związany z Politechniką Koszalińską.

Jego dorobek naukowy to ponad 120 publikacji w tym 40 indywidualnych i 8 patentów. Kierowane przez niego zespoły badawcze wykonały kilkadziesiąt prac na rzecz przemysłu metalowego, metalurgicznego, produkcji narzędzi oraz podzespołów urządzeń próżniowych. Był promotorem ponad 100 prac dyplomowych. Wypromował 12 doktorów i 2 habilitantów. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Aktywny płetwonurek i jeden z założycieli i pierwszy prezes Klubu Płetwonurków MARES.

Witold Precht zmarł 27 września w wieku 96 lat.

Prof. dr inż. Tadeusz Karpiński - nestor nauczycieli akademickich, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, od 1970 roku związany z Politechniką Koszalińską.

Do przejścia na emeryturę w 2001 r. pracował na Wydziale Mechanicznym (obecnie: Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki) w Katedrze Inżynierii Produkcji, której był kierownikiem w latach 1996-2003. Pełnił również funkcję pełnomocnika rektora ds. organizacji kierunku wzornictwo. W latach 2004-2005 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Wzornictwa (obecnie Wydział Architektury i Wzornictwa). Kilka miesięcy po przejściu na emeryturę powrócił na uczelnię do Zakładu Technologii Maszyn ówczesnego Wydziału Mechanicznego, gdzie pracował do 2011 r. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany, w tym: Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem za Zasługi dla Województwa Koszalińskiego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i wieloma innymi.

Tadeusz Karpiński zmarł 16 października. Miał 88 lat.

Ppłk. Kazimierz Szostakowski-Kobelis „Mieczysław” - ostatni słupski Żołnierz Wyklęty, dowódca zwiadu Armii Krajowej Okręgu Wilno.

Podczas II wojny światowej jako żołnierz Armii Krajowej, uczestniczył w akcjach specjalnych, w lipcu 1944 roku wziął udział w operacji „Ostra Brama”. Aresztowany przez NKWD, zbiegł z jenieckiej kolumny. Ukrywał się do końca wojny. Na krótko osiadł w Słupsku, by przenieść się do Gdańska, gdzie utrzymywał kontakty z antykomunistycznym podziemiem. W 1948 roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Mimo ciężkich tortur, nikogo nie wydał. W więzieniu spędził osiem lat. Po wyjściu na wolność wrócił do Słupska, zdobył wykształcenie i został inspektorem nadzoru budowlanego. Po upadku komunizmu udzielał się w lokalnym oddziale Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Kazimierz Szostakowski-Kobelis zmarł 10 kwietnia w wieku 103 lat.

red.