fot. Marcin Turalski/Polskie Radio Koszalin

W Europejskim Dniu Prawnika Andrzej Watemborski rozmawiał z delegowaną do Departamentu Wykonywania Wyroków przy Komitecie Ministrów Rady Europy słupską sędzią Joanną Hetnarowicz-Sikorą. Poruszono m.in. tematy związane z obecną, skomplikowaną sytuacją w Krajowej Radzie Sądownictwa oraz z neosędziami.

Czy w Polsce mamy trójpodział władzy? Na to pytanie sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora odpowiedziała: - Ależ oczywiście, że tak (…). Problem polega na tym, by wzmocnić gwarancje związane z niezawisłością tej trzeciej władzy, czyli władzy sądowniczej.

Mówiąc o KRS, stwierdziła, że obecnie jest to organ, który „został ukształtowany niezgodnie z polską Konstytucją, fundamentalnymi zasadami prawa europejskiego oraz z Europejską Konwencją Praw Człowieka”.

- Pozwalając politykom dokonywać wyboru sędziowskiej części KRS, doprowadzono do sytuacji, w której sędziowie stali się podlegli politykom, swoimi orzeczeniami starają się być lojalni wobec nich. Mieszamy dwie władze, które powinny być od siebie odseparowane - zaznaczyła sędzia.

Odnosząc się do sytuacji neosędziów, podkreśliła, że inaczej postrzegani są sędziowie, którzy dopiero weszli do zawodu „poprzez bardzo formalną ścieżkę”, a inaczej ci, którzy w ostatnimi czasie awansowali.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

aw/zas

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora