fot. PAP/Piotr Polak

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz p.o. prezesa Suwerennej Polski Patryk Jaki podpisali w sobotę 10-punktową deklarację ideową w związku z połączeniem ugrupowań.

W sobotę w Przysusze (Mazowieckie) odbywa się kongres Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego dojdzie do połączenia z Suwerenną Polską.

Po wystąpieniu liderów obu ugrupowań Kaczyński oraz Jaki podpisali 10-punktową deklarację ideową.

W deklaracji zobowiązali się do pracy nad nową konstytucją, która przywróci ład ustrojowy w Polsce, asertywnej polityki wobec UE, „a w przypadku wychodzenia poza prawo i traktaty - obrony polskiej suwerenności.”

W punkcie trzecim zobowiązano się, że w przypadku przyjęcia w UE nowej wersji traktatów - do organizacji ogólnopolskiego referendum i aktywnej kampanii przeciwko jego wdrożeniu w Polskie.

W kolejnych punktach liderzy zobowiązali się do kontynuowania programów społecznych, odrzucenia Zielonego Ładu, przywrócenia „pełnej wolności w Polsce, w szczególności wolności słowa, samochodu, mieszkania czy źródeł ogrzewania”.

W punkcie siódmym zobowiązali się do obrony złotówki i walki z zakazem używania gotówki.

Liderzy obu partii zobowiązali się do odrzucenia „ideologii gender”, obrony tradycyjnych wartości i rodziny.

W deklaracji zobowiązali się do budowy dobrych relacji z USA i „suwerenności strategicznej międzymorza z fundamentalną rolą Polski”.

W ostatnim punkcie zobowiązali się „do stanowczego rozliczenia ekipy Tuska”.

Kaczyński po podpisaniu deklaracji zwrócił uwagę, że „były liczne wątpliwości”, ale przemówienie Patryka Jakiego podczas kongresu powinno je rozwiać. - Idziemy jedną drogą. Mamy wspólne cele i to co było - chociaż było różnie - nie może się w tej chwili liczyć. Liczy się zwycięstwo - podkreślił szef PiS.

PAP