fot. PAP/Radek Pietruszka (zdjęcie ilustracyjne)

Sejm, który we wtorek po godz. 9. wznowił obrady, zajmie się sprawozdaniem komisji dotyczącym rządowego projektu specustawy powodziowej. W porządku obrad jest też prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami.

Na początku obrad posłowie uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego posła na Sejm III i IV kadencji, inżyniera i menedżera Grzegorza Tuderka.

Posłowie we wtorek będą kontynuowali prace nad rządowym projektem specustawy dotyczącym wsparcia w związku z powodzią. Sejmowa komisja nadzwyczajna poparła w sobotę ten projekt wraz z poprawkami, jedna z nich zakłada jednorazowy dodatek 2 tys. zł dla pracowników socjalnych pracujących z poszkodowanymi. Na ten cel z budżetu państwa ma być przeznaczonych około 7 mln zł. Posłowie przyjęli też poprawki, które upraszczają procedury i mają przyspieszyć odbudowę dróg, linii kolejowych, dworców i budowli przeciwpowodziowych.

Komisja nadzwyczajna opowiedziała się jednocześnie za wnioskiem o odrzucenie projektu PiS w sprawie wsparcia finansowego dla poszkodowanych przez powódź.

Jeśli posłowie przyjmą projekt we wtorek, w środę ustawa trafi do Senatu. Jeśli senatorowie nie zgłoszą żadnych poprawek, ustawa powinna jeszcze w tym tygodniu trafić na biurko prezydenta.

Rządowa regulacja zakłada m.in. wsparcie dla kredytobiorców. Poszkodowani w powodzi, którzy mają kredyt mieszkaniowy i utracili - choćby czasowo - możliwość korzystania z domu lub mieszkania, będą mogli skorzystać z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Poprzez fundusz państwo spłaci raty kredytu za 12 miesięcy. Kolejnym proponowanym rozwiązaniem jest pakiet wsparcia związanego z mieszkalnictwem. Z Funduszu Dopłat zostanie udzielone bezzwrotne finansowe wsparcie dla osób, które ucierpiały na skutek powodzi. Projekt przewiduje też zasiłek losowy (1000 zł), który będzie przeznaczony na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci z terenów dotkniętych powodzią.

Sejm ma również dalej pracować nad rządowym projektem nowelizacji zachęcającym pracodawców do zatrudniania żołnierzy obrony terytorialnej i aktywnej rezerwy. Projekt wprowadza preferencje podatkowe dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej lub żołnierzy aktywnej rezerwy. Przewiduje też preferencyjne potraktowanie przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT i aktywnej rezerwy w przetargach publicznych, a także wypłacanie świadczenia początkowego dla żołnierzy WOT z budżetu państwa.

Posłowie przeprowadzą pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami; będą też kontynuować prace nad rządowym projektem noweli ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników.

Po południu Sejm wysłucha informacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o realizacji w 2023 roku „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”.

PAP/aś