Gościem porannego „Studia Bałtyk” był nauczyciel i popularyzator historii z Koszalina - Arkadiusz Pater. W rozmowie z Anną Popławską odniósł się m.in. do 80. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy przystąpiło od 40 do 50 tysięcy Powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.
- Obchody Powstania Warszawskiego organizowane są w całej Polsce, co świadczy o tym, że jest to dla Polaków ważny fakt historyczny. Potrafiliśmy zbuntować się przeciwko oprawcy i zjednoczyć mimo różnych podziałów. To ważny symbol jedności, wspólnej walki przeciwko wrogowi - powiedział Arkadiusz Pater.
Nasz gość wskazał również, czego możemy nauczyć się od Powstańców: - Przede wszystkim, żeby cieszyć się życiem, by z niego korzystać, by doceniać wolność, być tolerancyjnym. Powinniśmy pamiętać, być wdzięczni tym, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju.
Arkadiusz Pater wyraził też zdanie na temat sposobu obchodzenia wydarzeń historycznych w Polsce: - Chciałbym żebyśmy nieco przekuli ten balon patosu. Żebyśmy wspominali historię, ale doceniając równocześnie teraźniejszość, żebyśmy wspólnie cieszyli się tym, że możemy żyć w wolnym kraju - dodał.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
ap/aj