fot. pixabay.com

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę dla morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 2 - wynika z decyzji opublikowanej przez Urząd Wojewódzki w Gdańsku. Farma - wspólny projekt Polenergii i norweskiego Equinora - będzie liczyć 50 turbin o łącznej mocy 720 MW.

Decyzja o pozwoleniu na budowę, zgodnie z przepisami ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, podlega natychmiastowemu wykonaniu.

Jak sprecyzowano w decyzji wojewody, projekt przewiduje 50 morskich turbin wiatrowych o średnicy wirnika 236 m i o wysokości 259 m względem średniego poziomu morza, rozmieszczonych w odległościach ponad 1200 m od siebie. Dodatkowo projekt zawiera ponad 92 km kabli elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych.

3 lipca Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę dwóch podmorskich kabli wyprowadzających moc z farmy; wejdą one na brzeg w okolicach Ustki. Sama farma powstanie ok. 37 km od brzegu. Dostawcą turbin jest Siemens Gamesa Renewable Energy, fundamentów - SIF Netherlands B.V., a infrastruktury systemów elektrycznych - Hitachi Energy. Na początku lipca inwestorzy zakontraktowali transport i instalację elementów turbin i stacji transformatorowych.

Polenergia i Equinor mają w sumie trzy projekty offshore na polskim Bałtyku. Bałtyk 2 i Bałtyk 3 będą miały w sumie 1440 MW mocy zainstalowanej, pierwszą energię mają wyprodukować w 2027 r. Projekt Bałtyk I jest we wcześniejszej fazie rozwoju i powstanie później.

Polenergia to polska prywatna grupa energetyczna; od 2005 r. akcje Polenergii są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Equinor to norweski koncern energetyczny, działający na ponad 30 rynkach na świecie. Inwestuje w morskie farmy wiatrowe, ale jest też producentem i dostawcą gazu do Europy, w tym do Polski poprzez Baltic Pipe.

W I fazie budowy energetyki wiatrowej na morzu ma powstać siedem farm. Obok dwóch farm Polenergii i Equinora, następne dwie o łącznej mocy 2,5 GW mają zbudować PGE z duńskim Orstedem; kolejną o mocy 1,2 GW Orlen z kanadyjskim Northland Power; następną, o mocy 0,35 GW - RWE, a ostatnią, o mocy 0,4 G - OW Offshore, czyli konsorcjum EDPR i Engie. Pierwsza energia z morskich farm ma popłynąć w 2026 r.

PAP/aś