fot. prk24.pl
Nawet 20-procentowy coroczny wzrost liczby turystów z Czech jest odnotowywany w hotelach nad Bałtykiem – wynika z analiz Północnej Izby Gospodarczej. Wg danych GUS w 2023 r. Zachodniopomorskie odwiedziło 18,5 tys. Czechów; rok wcześniej niespełna 11 tysięcy.

- Polacy jeżdżą na weekendy do Pragi, a Czesi nad polskie morze. Taka wymiana turystyczna jest niesamowicie interesująca i pokazuje, że nasz potencjał turystyczny rośnie. Hotelarze z którymi rozmawiałam mówią, że Czesi czy Węgrzy, którzy rok temu przyjechali nad morze na weekend, teraz wracają na tydzień - ocenia Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

PIG przedstawiła we wtorek kolejny wakacyjny raport, w którym informuje, że obłożenie hoteli w nadbałtyckich miejscowościach przekracza 80 proc. I prognozuje, że trwający sezon będzie rekordowy, jeśli chodzi o liczbę turystów z innych krajów niż Niemcy. Z analiz PIG wynika, że liczba gości z Czech w obiektach noclegowych nad morzem wzrasta, rok do roku, nawet o 20 procent. PIG diagnozuje, że jest to „efekt dobrej opinii o polskiej bazie turystycznej”. - Mamy naprawdę świetną bazę hotelową, szerokie plaże, bardzo atrakcyjny sektor medical oraz wellness - zauważa Hanna Mojsiuk.

PIG zwraca również na „łatwiejszą komunikację drogową” między Polską a południowymi sąsiadami, m.in. dzięki wybudowaniu drogi S3. Północna Izba Gospodarcza raportuje, że woj. zachodniopomorskim wypoczywa coraz więcej turystów nie tylko z Czech, ale również Węgier, Słowacji, Bułgarii czy Rumunii.

Najczęściej wybieranym kurortem nadmorskim pozostaje Świnoujście. Eksperci branży hotelarskiej związani z PIG zwracają też uwagę na „rosnącą rolę” Międzyzdrojów, Kołobrzegu, Rewala, Mielna czy miejscowości w gminie Dziwnów.

- Goście zagraniczni w hotelach sieci Zdrojowa Hotels to przede wszystkim nasi sąsiedzi z Niemiec, szczególnie w Świnoujściu i Kołobrzegu. Na drugim miejscu plasują się Czesi i tutaj widzimy wzrost rezerwacji - podkreśla Małgorzata Jaszkiewicz, dyrektorka ds. public affairs Zdrojowa Invest, członkini prezydium PIG w Szczecinie.

Analizy hotelarzy potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego. W ubiegłym roku woj. zachodniopomorskie odwiedziło 18591 obywateli Republiki Czeskiej (to liczba osób, które skorzystały z co najmniej jednego noclegu). W 2022 r. odnotowano wizyty 10 885 Czechów. W przedpandemicznym 2019 r. – 8141. W czasie pandemii liczba czeskich turystów spadła do 4 tysięcy w 2020 r. i niespełna 5,7 tys. w 2021 r., ale kolejne trzy lata to już wyraźna tendencja wzrostowa.

Ten sam trend widać w danych ogólnopolskich. W 2019 r. nasz kraj odwiedziło nieco ponad 167 tys. turystów z Czech. W roku 2022 już 227,5 tys., a w 2023 r. prawie 352 tysiące.

Liczba turystów ze Słowacji w ubiegłym roku przekroczyła 140 tys. W 2022 r. Polskę odwiedziło niespełna 119 tys. Słowaków. Liczba turystów z Węgier wzrosła z 61,3 tys. w 2022 r. do 78,5 tys. w 2023 r.

Zachodniopomorskie w minionym roku odwiedziło 445 turystów z Węgier i 722 Słowaków (w 2022 r. zarejestrowano 587).

Najliczniejszą grupą turystów zagranicznych w woj. zachodniopomorskim są Niemcy. W 2023 r. było ich prawie 673 tys. Pięć lat wcześniej - ponad 725 tys.Na drugim miejscu pod względem liczebności są Duńczycy, których w ubiegłym roku zarejestrowano 26 617. Turystów z Danii również ubywa - w 2019 r. przyjechało ich prawie 33 tys.

PAP/ar