Fot. PAP/Radek Pietruszka

We wtorek rano prezydent Andrzej Duda wraz z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i szefem MSZ Radosławem Sikorskim przybył do Waszyngtonu na jubileuszowy szczyt Sojuszu Północoatlantyckiego. Planowanymi tematami rozmów - wsparcie Ukrainy i zwiększanie zdolności obronnych.

Jubileuszowy szczyt w 75. rocznicę powstania Sojuszu Atlantyckiego rozpocznie się w Waszyngtonie we wtorek wieczorem i potrwa do czwartku. Wezmą w nim udział liderzy wszystkich 32 państw członkowskich, a także przedstawiciele państw współpracujących z NATO, w tym m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiadał, że na szczycie mają zapaść decyzje o przyznaniu Ukrainie kolejnego dużego pakietu wsparcia dla obrony przed rosyjską inwazją, w planach są także działania zmierzające do przejęcia przez Sojusz koordynacji dużej części przekazywanej Ukrainie pomocy.

Prezydent Duda zapowiadał ponadto, że podczas szczytu będzie apelował do sojuszników o zwiększanie nakładów na obronność do porównywalnych z tymi z czasów zimnej wojny, a także poruszy m.in. kwestię rozbudowy strategicznej infrastruktury Sojuszu.

PAP/aś