fot. Przemysław Grabiński/prk24

Na nowej koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz związanej z tą inwestycją infrastrukturze zyskają mieszkańcy Piły i regionu - przekonują parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej.

Jak tłumaczył dziś w Pile poseł Piotr Głowski, w planach są inwestycje drogowe i kolejowe obejmujące także tę część kraju. - Budowa drugiego toru do Poznania, podniesienie prędkości do Bydgoszczy i elektryfikacja drogi do Gorzowa to są zdania, które spowodują, że będziemy mieli możliwość bardzo szybko dojechać do „Y”. W naszym przypadku tym „Y” jest Poznań - argumentował poseł.

Posłanka Maria Małgorzata Janyska dodała, że koncepcja przyjęta przez poprzedni rząd od początku nie była możliwa do realizacji. - Do tego projektu należy podjeść kompleksowo, analizując całą infrastrukturę transportową, kolejową, lotniczą i drogową - stwierdziła.

Jak podkreślali parlamentarzyści, w sprawie CPK trwają jeszcze audyty. Ich ustalenia powinniśmy poznać najpóźniej za kilka miesięcy.

Przypomnijmy, premier Donald Tusk zapowiedział, że w Baranowie, między Łodzią a Warszawą, powstanie najnowocześniejsze lotnisko w Europie. Jak dodał, rząd rezygnuje z koncepcji budowy linii kolejowych przecinających się w Baranowie. Zamiast tego proponuje połączenie kolejami wszystkich dużych polskich miast.

pg/zas

Posłuchaj

Maria Małgorzata Janyska, posłanka KO Piotr Głowski, poseł KO