Osoby po czterdziestce mogą jeszcze do 31 grudnia 2024 r. korzystać z pakietu badań w ramach pilotażowego programu „Profilaktyka 40 plus”. Do końca września zostanie on poddany ocenie. Jeśli będzie pozytywna, jego rozwiązania od 1 stycznia 2025 r. mogą być kontynuowane w ramach innego programu.

Z programu „Profilaktyka 40 plus” może skorzystać każdy, kto skończył 40 lat, nie korzystał wcześniej z niego lub skorzystał, ale minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań w jego ramach i uzupełnił ankietę na internetowym koncie pacjenta (IKP) lub w przychodni POZ uczestniczącej w programie bądź w aplikacji mojeIKP.

Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego „Profilaktyka 40 plus” wydłużyła etap jego realizacji o kolejne sześć miesięcy, tj. do 31 grudnia 2024 r.

Ponadto od 1 lipca pacjenci nie mogą już korzystać z infolinii. Rezygnacja z infolinii nie spowoduje problemów dotyczących ważności zgłoszeń dokonanych za jej pośrednictwem przed dniem wejścia w życie projektowanego rozporządzenia, a które nie zostały przed tym terminem zrealizowane - poinformował resort zdrowia. Nie ma już obowiązku korzystania z centralnej rejestracji elektronicznej.

Badania diagnostyczne wchodzące w skład programu dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, dla mężczyzn i pakiet wspólny.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera badania: morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, AlAT, AspAT, GGTP – badania funkcji wątroby (enzymy wątrobowe, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajoną w kale metodą immunochemiczną (iFOBT).

W pakiecie badań diagnostycznych dla mężczyzn są te same badania, ale poszerzone o PSA – swoisty antygen sterczowy całkowity.

Pakiet badań diagnostycznych wspólny to: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie i obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

PAP/zn