fot. PAP/Radek Pietruszka
Atak Rosji na Ukrainę to także zamach na swobodę handlu międzynarodowego; w interesie Polski i Chin jest to, aby ta wojna jak najszybciej się zakończyła trwałym pokojem i przywróceniem prymatu prawa międzynarodowego - powiedział w środę w Szanghaju prezydent Andrzej Duda.

Podczas otwarcia polsko-chińskiego forum gospodarczego w Szanghaju Andrzej Duda przyznał, że chciałby, żeby relacje gospodarcze między Polską a Chinami były bardziej intensywne i żeby cechowała je równowaga.

- Świadomi potęgi gospodarczej Chin, ale mając też na uwadze ogromny potencjał Polski, zaliczanej do dwudziestu największych gospodarek świata, nie możemy przejść do porządku dziennego nad tym, że import z Chin przewyższa nasz eksport do tego kraju aż prawie szesnastokrotnie. Ten bilans cały czas jest porażający i naszym wielkim zadaniem jest to, żeby go przynajmniej trochę zmienić. Oczywiście, przy świadomości proporcji pomiędzy Polską a Chinami - powiedział prezydent.

Ta nierównowaga - jak mówił - to po części wynik różnic w strukturze gospodarek i handlu, ale to także efekt ograniczonego dostępu do chińskiego rynku dla wielu produktów, których Polska jest producentem i znaczącym eksporterem.

Prezydent Polski wyraził nadzieję, że jego rozmowy z chińskimi przywódcami - w szczególności z Xi Jinpingiem - przyczynią się do poprawy tej sytuacji, a bariery w handlu będą systematycznie znoszone. - Cieszę się, że podczas moich rozmów w Pekinie podpisaliśmy porozumienie w sprawie planu działań zmierzających do wznowienia do Chin eksportu polskiego drobiu. To duży krok naprzód. Liczymy, że wkrótce zostanie wprowadzona w pełni tzw. regionalizacja jeżeli chodzi o drób, ale także, że Chiny całkowicie zdejmą zakaz importu wołowiny - powiedział.

Zwrócił też uwagę, że w ubiegłym roku, po raz pierwszy od 8 lat, handel dwustronny między Polską a Chinami zanotował spadek. Jak mówił, ma to związek z toczącą się na Ukrainie wojną, której efektem są m.in. zaburzenia łańcuchów logistycznych, w tym przede wszystkim usług przewozów kolejowych, które przed wojną realizowane były przez terytorium Ukrainy. Teraz - jak mówił - ten transport jest ograniczony, a nawet niemożliwy.

Prezydent wskazywał, że Polska znajduje się w strategicznym i centralnym położeniu na szlaku kolejowym łączącym Europę i Chiny. - Agresja Rosji na Ukrainę, a także wsparcie tych działań przez Białoruś ogranicza współpracę w dziedzinie transportu, szczególnie kolejowego. Musimy mówić o tym wprost, bo ta sprawa jest dla nas fundamentalnie ważna: atak Rosji na Ukrainę to także zamach na swobodę handlu międzynarodowego. W interesie Polski i Chin jest to, aby ta wojna jak najszybciej się zakończyła - oświadczył Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że wojnę zakończy trwały pokój, polegający na przywróceniu prymatu prawa międzynarodowego.

Zauważył też, że wartość chińskich inwestycji w Polsce stopniowo rośnie, jednak Chiny zajmują dopiero 17. miejsce w rankingu wartości inwestycji realizowanych w naszym kraju. - Taki poziom współpracy wciąż nie odpowiada naszym ambicjom - oświadczył.

Prezydent zachęcał do inwestycji w Polsce i zapewnił, że jesteśmy bezpieczną, stabilną i perspektywiczną lokalizacją dla zagranicznego kapitału i inwestycji, gwarantującą niedyskryminujące otoczenie biznesowe. - Jesteśmy zainteresowani przyciągnięciem inwestycji typu greenfield w branżach takich, jak elektromobilność, logistyka, a także odnawialne źródła energii. Za branże priorytetowe dla naszej współpracy handlowej uznajemy sektor rolno-spożywczy i kosmetyczny. Zależy nam na rozwijaniu połączeń lotniczych i kolejowych pomiędzy naszymi krajami oraz na zwiększeniu dynamiki wymiany turystycznej oraz współpracy w dziedzinie nauki i technologii - powiedział Andrzej Duda.

Zapewnił też, że chińskie firmy mogą liczyć na "szeroki i szczodry" wachlarz instrumentów wsparcia, w tym granty i ulgi podatkowe. - Chińscy inwestorzy są w Polsce mile widziani, a ich inwestycje są i pozostaną bezpieczne. Ręczę za to jako prezydent RP - oświadczył.

- Zachęcam państwa – przedsiębiorców z Chin i Polski - do połączenia sił, poszukiwania synergii, wzajemnych korzyści i rentownych przedsięwzięć gospodarczych. Nie mam żadnych wątpliwości, że razem możemy wiele zdziałać - powiedział Andrzej Duda.


PAP/mt