fot. pixabay.com
Temperatura w nadchodzących dwóch dniach ma sięgać nawet 37 stopni Celsjusza. Lekarze apelują, aby w tych dniach zadbać o swoje zdrowie. Między godzinami 11-16 osoby starsze i chore powinny unikać spacerów.

Wiele osób ulgi będzie szukać nad wodą. Ratownik wodny Kamil Maliszewski przypomina, że planując kąpiel trzeba zachować ostrożność: - Przy takich upałach w słońcu możemy mieć 40 stopni i więcej. Jeżeli wbiegniemy do wody, która ma 20 lub mniej stopni, to możemy doznać szoku termicznego. Dlatego do wody wchodzimy małymi kroczkami, zamaczając najpierw nogi i ręce, a dopiero później całe ciało.

Przy tak wysokich temperaturach łatwo o udar cieplny. Kamil Maliszewski podkreśla, że należy szybko reagować przy jego pierwszych objawach: - Pierwsze oznaki udaru to ból głowy i odruch wymiotny. Trzeba wówczas udać się do lekarza. Ale udaru moźna uniknąć schładzając się i nawadniając.

W gorące dni warto chronić się przed silnym nasłonecznieniem, zakładając okrycie głowy, przewiewne ubrania, a na odkryte fragmenty ciała stosując kremy z filtrem.

kch/ar