fot. Mariusz Wolański/Polskie Radio Koszalin
W sobotę uroczyście wręczono certyfikat jakości Błękitna Flaga. Jest on przyznawany co roku miejscowościom nadmorskim, kąpieliskom i przystaniom jachtowym, spełniającym wysokie standardy w zakresie jakości wody, bezpieczeństwa, ochrony środowiska oraz edukacji.

W tym roku wyróżniono dwa kąpieliska wschodnie - "Bałtyk" i "Kamienny Szaniec" oraz kąpielisko zachodnie "Plażę TRM". - Te wyróżnienia to nie tylko potwierdzenie porządku na kąpieliskach, ale też utrzymania czystości w całym mieście. Wiemy przecież, że wody, które spływają do morza, mają wpływ na jakość wody w nim - mówi Jacek Banasiak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu.

Błękitną Flagę otrzymała także Marina Solna. Jak informuje prezes Zarządu Portu Morskiego w Kołobrzegu Artur Lijewski, port jachtowy został wyróżniony certyfikatem już 10. rok z rzędu, głownie za dbałość o edukację i ochronę środowiska: - Dbanie o środowisko jest wpisane w DNA Zarządu Portu. Cieszę się, że ciężką pracą udaje się nam pozyskiwać to wyróżnienie.

Koordynator programu Błękitna Flaga Jarosław Szczygieł podkreślił, że uzyskanie certyfikatu nie jest sprawą łatwą i zawsze wymaga skoordynowanych działań lokalnych służb i instytucji samorządowych: - Trzeba zmierzyć się z międzynarodowymi kryteriami, które wyznaczają kierunek, w którym podąża zrównoważona turystyka.

Pomysł programu powstał we Francji w 1985 roku, gdzie pierwsze nadmorskie gminy zostały nagrodzone Błękitną Flagą za właściwe oczyszczanie ścieków i utrzymanie odpowiedniej jakości wody w kąpieliskach. Coroczne certyfikaty przyznaje natomiast od 1987 roku Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Danii.

mw/ar

Posłuchaj

Artur Lijewski, prezes Zarządu Portu Morskiego w Kołobrzegu Jacek Banasiak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu Jarosław Szczygieł, koordynator programu Błękitna Flaga