Uchodźcy, którzy schronienie przed wojną znaleźli w naszym regionie, ale także mieszkańcy regionu, którzy mają ochotę wspólnie spędzić czas, spotkają się w sobotę w Ostrowcu pod Wałczem.

W ośrodku Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odbędzie się spotkanie z okazji nadchodzącego Dnia Uchodźcy (Światowy Dzień Uchodźcy przypada 20 czerwca). Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin koordynator Caritas na ziemi wałeckiej Mateusz Kaczmarek, celem wydarzenia jest przede wszystkim integracja.

- W spotkaniu wezmą udział uchodźcy z terenu całej diecezji. Przyjadą do nas osoby z Koszalina, Białogardu, Szczecinka, Wałcza, ale będzie też lokalna społeczność. Chodzi o integrację między obywatelami Polski, a obywatelami Ukrainy – przekazał.

Jak dodał Mateusz Kaczmarek, diecezjalna Caritas miała pod swoją opieką około 5-6 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Część z nich wróciła do swojej ojczyzny, wiele osób zostało w Polsce i usamodzielniło się. Ale i wielu uchodźców nadal potrzebuje wsparcia.

- Z większością osób utrzymujemy kontakt. Bardzo dużo z nich już się usamodzielniło i chętnie biorą udział w działaniach, które podejmujemy poprzez prowadzone w Koszalinie Centrum Pomocy Migrantów i Uchodźców – przyznał i dodał, że w ostatnim czasie dużo uchodźców postanowiło skorzystać z pomocy psychologicznej. - Niektórzy z nich stracili członków rodziny w czasie wojny i potrzebują tutaj, na miejscu, takiego wsparcia.

Jutrzejsze spotkanie będzie miało charakter festynu. Przygotowano atrakcje i animacje dla najmłodszych, ale także prelekcje o bezpieczeństwie podczas wakacji i zajęcia z nauki pierwszej pomocy. Caritas zaprasza do ośrodka w Ostrowcu pod Wałczem w sobotę między 11.00 a 15.00.

pg/zn

Posłuchaj

Mateusz Kaczmarek o uchodźcach Mateusz Kaczmarek o spotkaniu